Hlavní obsah

Soud osvobodil muže, který v sebeobraně postřelil dva lidi

Za nutnou sebeobranu označil v úterý Krajský soud v Ostravě loňský incident před ostravskou galerií Mlejn, při kterém Erich Beneš postřelil a těžce zranil dva muže. Ti bili ležící ženu a pak zaútočili i na něho.

Soud osvobodil muže, který v sebeobraně postřelil dva lidi

Odvolací senát se ztotožnil s dubnovým verdiktem ostravského okresního soudu, podle nějž šlo o nutnou sebeobranu. Postřelení muži mají doživotní zdravotní následky, jeden z nich je ochrnutý a skončil na vozíku.

Beneš se 11. března vpodvečer vracel z vernisáže, když uviděl neznámého muže, který na chodníku kopal do bezbranné ženy. "Ležela na zemi a kryla si obličej, on ji bil. Vyzval jsem ho, ať přestane, a on udělal krok ke mně. Střelil jsem do zdi, abych ho vystrašil," popisoval počátek incidentu u soudu muž, který je milovníkem umění a přírody a mezi jeho koníčky patři například sbírání hmyzu.

Podnapilý útočník René Baron a jeho známý Pavel Roman se na střelce okamžitě vrhli, aby ho zpacifikovali. "Jeden z nich mi skočil na záda," popsal Beneš okamžik, který předcházel dalšímu výstřelu. Barona trefil do hýždě. "Chtěli mi vzít zbraň, bál jsem se, že ji použijí proti mně," vysvětlil Beneš, proč znovu střílel. Ani zranění však dva opilé muže neodradily, aby v pronásledování Beneše pokračovali. Křičeli na něj, že ho zabijí.

Honička skončila dalšími dvěma výstřely, které zasáhly Barona do hrudníku a míchy a Romana do Břicha. Postřelení zůstali ležet na zemi. Při výsleších si nikdo z nich nevzpomněl na podrobnosti. Soud nemohl vzít v potaz ani svědectví zbité ženy, protože její výpovědi se lišily a postrádaly logiku.

Obrana musí být silnější než útok

Benešův obhájce Vladimír Ježek rozhodnutí soudu přivítal. "Vzhledem k tomu, že byla použita střelná zbraň, je to poměrně vzácný rozsudek a může znamenat obrat v dosavadní praxi. Vždyť aby sebeobrana měla nějaký smysl, musí být silnější než samotný útok," řekl obhájce.

Spokojen byl i Erich Beneš. "Jsem rád, že to tak dopadlo. Doufám, že konečně začnu žít bez obav, zda nepůjdu do vězení, nebo jestli nebudu splácet odškodné," řekl Beneš. Dodal, že v nejbližší době zváží, že bude na státu vymáhat odškodné za čtyři měsíce strávené ve vazbě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků