Hlavní obsah
 

Slovní střety, pískot a potlesk: Noční vlci přijeli do Prahy

Členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se v pondělí na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Více než stovku ruských i českých motorkářů přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak na ně čekaly dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO.

 
Slovní střety, pískot a potlesk: Noční vlci přijeli do Prahy

Kontroverzní motorkářský klub, který je znám dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci. Akci hlídali policisté.

„Chceme demonstrovat příslušnost České republiky k Západu. Naše akce není namířena proti památce padlých rudoarmějců," řekl jeden z protestujících Jiří Cihlář. „Nesouhlasíme však s jízdou Nočních vlků, která je propagací putinovského režimu," dodal.

Jaroslav Foldyna (ČSSD) na snímku s Nočními vlky, kteří v pondělí dorazili do Prahy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Demonstranti a návštěvníci pietního aktu, mezi kterými byli Rusové i Češi, se před hřbitovem několikrát slovně střetli. Příjezd motorkářů doprovázel potlesk i pískot. Motorkáři spolu s dalšími lidmi položili věnce a květiny k památníku padlých vojáků.

Na akci dorazili stejně jako loni poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová, které protestující označili za kolaboranty.

Při pietním aktu pak protestující vyvěsili přes zeď hřbitova transparent s nápisem, že za počátkem druhé světové války stál Hitler spolu se Stalinem a pakt Molotov–Ribbentrop.

Člen ruského motorkářského klubu Noční vlci na Olšanských hřbitovech v Praze. Za zdí visí nápis, že Hitler se Stalinem stojí za začátkem druhé světové války.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jízdu z Moskvy do Berlína k výročí konce druhé světové války uspořádali ruští motorkáři již popáté. Přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic.

Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny, ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Odjezd Nočních vlků z Olšanských hřbitovů

Video: Novinky

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 000 sovětských vojáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků