Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Martin Žemlička, Novinky

Skoro rok pohřešovaná dívka ze Semil se vrátila k matce. Švédská policie zadržela otce

Policie téměř po deseti měsících odvolala pátrání po pohřešované pětileté dívce ze Semil. V té souvislosti byl ve Švédsku zadržen její otec, čtyřicetiletý Švéd. Ve čtvrtek bylo dítě předáno matce.

Ilustrační foto Foto: Martin Žemlička, Novinky
Skoro rok pohřešovaná dívka ze Semil se vrátila k matce. Švédská policie zadržela otce

Muž i přes rozhodnutí soudu nevrátil loni 3. dubna dítě do péče jeho matce, své bývalé přítelkyni. E-mailem jí tehdy pouze napsal, že si s dcerou užije prázdniny. Policie po obou krátce poté vyhlásila pátrání, muže ale zatkla až švédská policie před několika dny.

„Zadržen byl na základě evropského zatýkacího rozkazu. Čeká se na další rozhodnutí tamních justičních orgánů,” uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Spolek se staví za otce

Proti vydání muže do České republiky je spolek K 213, který se věnuje obhajobě rodičovských práv. Sdružuje především otce, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi.

V tiskovém prohlášení vyzývá spolek švédskou stranu, aby ignorovala mezinárodní zatykač a muže propustila. Podle spolku by se muži v republice nedostalo spravedlivého procesu.

„Prohlašujeme, že jsme připraveni plně se švédskými justičními orgány spolupracovat a předložit jim stovky a stovky důkazů o mrzačení dětí českou justicí, stejně jako o naprosté ignoraci nejen mezinárodního, ale i vnitrostátního práva, které diskriminaci rodičů oficiálně samozřejmě neumožňuje, a přesto se masově děje,” uvedl spolek v prohlášení podepsaném jeho předsedou Jiřím Fialou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků