Hlavní obsah
Dvě učitelky pražské základní školy Yvona Ziková (vlevo) a Alena Doležalová před domažlickým soudem. Foto: Patrik Biskup, Právo

Školák se na výletě utopil, před soudem stanuly dvě učitelky

Dvě učitelky pražské základní školy Yvona Ziková (51) a Alena Doležalová (60) v pátek stanuly před domažlickým soudem kvůli smrti 13letého chlapce, který se na školním výletě utopil v jezírku ve Starém Klíčově na Domažlicku. Státní zástupkyně je viní z usmrcení z nedbalosti. Hrozí jim až šest let vězení.

Dvě učitelky pražské základní školy Yvona Ziková (vlevo) a Alena Doležalová před domažlickým soudem. Foto: Patrik Biskup, Právo
Školák se na výletě utopil, před soudem stanuly dvě učitelky

Tragédie se stala loni 19. června. Skupinka školáků skákala z mola do vody. Jeden z nich se však nevynořil, přičemž obě učitelky to nezaregistrovaly. Chlapce začaly hledat až poté, co je upozornili ostatní spolužáci.

„Po příchodu na koupaliště jsem děti poučila, že nemají skákat z mola a podplavávat ho. S druhou paní učitelkou jsme si děti rozdělily na dvě skupiny, ona je hlídala na mole a já s nimi plavala ve vodě. Skákat jsem nikoho neviděla, spoléhala jsem na kolegyni, že na své děti dává pozor. Pak za mnou přiběhli kluci s tím, že Petr zalítl pod molo a nevyplaval,“ vypovídala Ziková u soudu.

Chlapce vylovili po 13 minutách

„Hned jsem požádala kolegyni, aby se tam potopila a hledala ho. Já jsem běžela pro správce, ten si vzal potápěčské brýle a šel nám pomoct. Ponořil se a říkal, že tam nikoho nevidí. Děti ale tvrdily, že tam je. Při druhém pokusu ho vylovil,“ dodala Ziková.

„Viděla jsem ho skočit z mola rovně dopředu. Byla jsem od něho asi půldruhého metru. Spolu s ním tam skočili další dva kluci, ti vylezli a přiběhli za mnou, že se nějak zkroutil pod molo. Skočila jsem do vody, potopila se co nejvíce do hloubky a rukama šátrala kolem sebe. Nikde jsem ho ale nenahmatala. Vytáhl ho až správce s tím, že zůstal pod molem zamotaný v provazech, kterým byly svázané PET lahve, na kterých molo plavalo,” popsala Doležalová.

Správce areálu vytáhl hocha asi po 13 minutách. Byl v bezvědomí a po několika měsících v nemocnici zemřel na následky těžkého poškození mozku.

Podle státní zástupkyně obžalované nevykonávaly patřičný dozor nad svěřenými žáky. Celkem jich měly na starosti osmnáct.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků