Hlavní obsah
Michal Krejbich Foto: Právo

Šéfa plzeňské policie přes rok vyšetřuje inspekce

Ředitele plzeňské policie Michala Krejbicha podle informací Práva už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Impulzem bylo trestní oznámení, které na dvaačtyřicetiletého plukovníka podalo předloni v září Krajské státní zastupitelství v Plzni. To Krejbichovi údajně vytýká, že desítky zdrogovaných řidičů skončily místo před soudem u přestupkové komise.

Michal Krejbich Foto: Právo
Šéfa plzeňské policie přes rok vyšetřuje inspekce

Případ dozoruje středočeské státní zastupitelství. Konkrétně ho má na starosti žalobce Zbyněk Vondra. „Rozhodnutí ve věci očekávám v horizontu měsíců,“ řekl na dotaz Práva. Na otázku, proč se vyšetřování vleče tak dlouhou dobu, odpověděl, že jde o složitou záležitost. „Je také zapotřebí vyslechnout celou řadu lidí,“ dodal Vondra.

Sám Krejbich, který stojí v čele plzeňské policie už čtvrtým rokem, se nechtěl vyjadřovat. „Rád bych k tomu něco řekl, ale nemohu. Podepsal jsem mlčenlivost,“ prohlásil.

V čem by měl Krejbich pochybit, není vůbec jasné. Současná legislativa totiž umožňuje jako přestupek posoudit i případy, kdy zjištěná hodnota návykové látky u řidiče vylučuje jeho způsobilost k řízení motorových vozidel.

„V podstatě se to kryje s trestním zákoníkem, který za této situace předpokládá spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedl plzeňský soudce Jan Šmakal, který v minulosti rozhodl o tom, že správní orgán nepochybil, když tyto případy řešil jako přestupek.

Podle něj veřejný zájem na trestání těchto deliktů byl naplněn již tím, že správní orgán identifikoval skutek jako závažné jednání, shledal přestupce vinným a dal mu v zásadě odpovídající sankci, kterou by dostal v trestním řízení. „Nehledě na to, že řízení o přestupku u dopravních deliktů je rychlejší, pružnější a efektivnější,“ podotkl soudce.

Navíc policejní prezidium v metodickém pokynu nabádá k tomu, aby to byl správní orgán, kdo posoudí, zda se jedná o trestný čin, nebo přestupek.

„Na základě provedeného odběru krve i moči bude následně vyžádán screening moči (vyšetření, které potvrdí přítomnost drogy v těle, ale ne její množství – pozn. redakce). Pokud bude pozitivní, bude přestupek oznámen správnímu orgánu obce s rozšířenou působností, který si následně vyžádá provedení rozboru krve v rámci znaleckého zkoumání,“ stojí v pokynu z loňského května, pod nímž je podepsán bývalý šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Výjimkou jsou podle tohoto dokumentu případy, kdy je z chování řidiče jednoznačně evidentní, že je ve stavu vylučujícím způsobilost k řízení. To znamená například nebezpečný styl jízdy, nezastavení na pokyn policie či nehoda s újmou na zdraví či poškozením majetku.

Naopak státní zastupitelství striktně požaduje, aby každé podezření z řízení pod vlivem drog policisté prověřovali v trestním řízení, a teprve poté, co budou mít toxikologickým posudkem zjištěno množství návykové látky, posoudili, zda řidiče obviní z trestného činu, nebo ho předají k vyřešení správnímu orgánu.

„Státní zástupci by měli trvat na tom, aby, pokud je u řidiče detekováno podezření z požití nealkoholových návykových látek a neodmítne odběr krve, posuzovali tyto případy jako podezření ze spáchání trestného činu,“ konstatoval náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž. Podle něj bude nezbytné, aby policie v duchu tohoto názorového stanoviska státního zastupitelství přehodnotila svoji metodiku.

Za vším jsou prý neshody

Podle zákulisních informací mohou být za vyšetřováním Krejbicha neshody mezi vedením krajského a okresního státního zastupitelství v Plzni. Zatímco krajské státní zastupitelství bazíruje u zdrogovaných řidičů na trestním řízení, okresní žalobci byli nakloněni postupu policie, proti kterému neměli žádné výhrady.

„Řídili jsme se praxí zdejšího okresního státního zastupitelství, které závěr o spáchání trestného činu podmiňovalo psychiatrickým vyšetřením řidiče za účelem zjištění míry jeho ovlivnění návykovou látkou. Šlo však o podmínku v praxi nerealizovatelnou, protože takové vyšetření nebylo možné ze strany psychiatrů dodatečně provádět,“ stojí ve vyjádření plzeňského magistrátu.

Podle něj za této dlouholeté a ustálené praxe policie i státního zastupitelství bylo namístě, aby správní orgán projednal jako přestupek i případy řidičů, u nichž hranice návykových látek výrazně překročila limit, kdy jsou považováni za ovlivněné touto látkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků