Hlavní obsah
Pavel Čaniga loni na tiskové konferenci Sdružení výrobců lihovin. Foto: Petr Hloušek, Právo

Šéf Likérky Drak má další problém, vylil do kanálu tisíce litrů utajeného lihu

Policie podruhé obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu spojovaného s metanolovou aférou. Podle kriminalistů krátil daň a ohrozil životní prostředí tím, že měl nechat vylít do kanálu 9500 litrů lihu, který nebyl nijak evidován. Hrozí mu až osmileté vězení.

Pavel Čaniga loni na tiskové konferenci Sdružení výrobců lihovin. Foto: Petr Hloušek, Právo
Šéf Likérky Drak má další problém, vylil do kanálu tisíce litrů utajeného lihu

Jednatele likérky Drak ve Chvalčově na Kroměřížsku, dvaačtyřicetiletého Čanigu, obvinili policisté ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti. Kriminalisté z odboru krajské hospodářské kriminality navíc z daňových úniků obvinili i samotnou právnickou osobu, Likérku Drak.

Jméno Likérky Drak se objevilo na počátku metanolové aféry, při níž v ČR zemřelo již 40 lidí. Jedovatý alkohol obsahovaly lahve s etiketou chvalčovské likérky, které putovaly ze skladu společnosti Verdana. Čaniga se od počátku brání, že v likérce jedovatý alkohol nevznikal.

„Chyba v daňovém přiznání, která ukazuje na první zmíněný trestný čin, se prokazatelně vyskytla vloni v září. Obviněný se přiznal ke spotřební dani z lihu ve výši 3 713 000 Kč, ačkoli si byl vědom, že jsou v daňovém přiznání uvedeny nepravdivé údaje. Podle kriminalistů měl přiznat minimálně dalších 2 725 000 korun,“ uvedla mluvčí zlínského krajského ředitelství Policie ČR Jana Macalíková.

Na nesrovnalosti policisté přišli v rámci vyšetřování znečištění čističky odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem, do které se dostalo vloni v září velké množství alkoholu.

Vylitý alkohol byl bez evidence

Zaměstnanci likérky totiž do veřejné kanalizace z pokynu jednatele 27. září 2012 vylili asi 32 tisíc litrů tekutin s obsahem minimálně 9500 litrů čistého etanolu. Vychází to z chemických rozborů, u kterých se zjistilo mnohonásobné převýšení povolené hranice chemického kyslíku v odebraných vzorcích vody.

Tento vylitý alkohol však byl v daňovém skladu likérky umístěn bez jakýchkoliv dokladů, žádnou evidencí neprošel. Vylitím alkoholu do veřejné kanalizace se navíc ohrozil celý chod čističky odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem. Jejímu provozovateli vznikla škoda ve výši nejméně 148 tisíc korun.

Uzná-li soud na základě předložených důkazů jednatele likérky vinným, hrozí mu vězení na dva roky až osm let.

Pro obecné ohrožení stíháno sedm osob

Pro obecné ohrožení je v metanolové kauze stíháno již sedm osob. Pět ze sedmi obviněných je ve vazbě, všem hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí. Policie stíhá pro obecné ohrožení hlavní dva míchače, hlavního distributora a nyní již další čtyři lidi, kteří toxický alkohol dále distribuovali.

V hlavní, takzvané zlínské větvi, je nyní stíháno celkem 32 osob, 25 distributorů a koncových prodejců pro ohrožování zdraví závadnými potravinami především v úmyslné formě. Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku, celkem bylo obviněno přibližně sedm desítek lidí. Většina z nich čelí obvinění z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Několik úmrtí po požití metanolu zaznamenali lékaři i letos, tyto případy se však již vyšetřují mimo hlavní část kauzy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků