Hlavní obsah
 

Růžoví panteři a Vyborg. Policie rozprášila gangy lupičů z luxusních pražských obchodů

Policie dopadla lupiče ze dvou mezinárodních gangů, kteří mají podle nich na svědomí tři přepadení luxusních obchodů v Praze. Škoda se vyšplhala na téměř 34 miliónů korun. Pachatelé si odnesli jak šperky, tak luxusní hodinky.

 
Růžoví panteři a Vyborg. Policie rozprášila gangy lupičů z luxusních pražských obchodů

První případ se týká přepadeného klenotnictví Bvlgari v Široké ulici z prosince 2012. Tři lupiči si z něj odnesli hodinky, náramky, náhrdelníky či náušnice za 17 miliónů korun. Dva byli zatčeni v Mnichově, kde se chystali na další loupež. Na zbývajícího podezřelého byl vydán mezinárodní zatykač. Všichni mluvili srbsky.

Podle policie má loupež na svědomí mezinárodní skupina Růžoví panteři, kterou tvoří především občané ze států bývalé Jugoslávie. Podle vedoucího pražského oddělení loupeží Jiřího Zábrodského má gang zhruba 800 členů, je řízen ze Srbska a organizuje loupeže v luxusních obchodech po celé Evropě.

Další dva případy se týkají skupiny Vyborg, kteří se rovněž zaměřují na přepadení obchodů se šperky. Tvoří ji hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu, řízena je z Ruska a Finska.

Cennosti prodávají levně

Podle policie tento gang přepadl v roce 2014 klenotnictví Audemars Piguet v Pařížské ulici a letos prodejnu luxusních hodinek Hublot v Dušní ulici. Při těchto loupežích vznikla škoda 16,5 miliónu korun. Na těchto přepadeních se podle policie podílelo deset pachatelů z Ruska, Lotyšska či Estonska.

Část je podle Zábrodského v českých věznicích, další pachatelé byli zatčeni ve Švýcarsku nebo Estonsku. Někteří se podle policie skrývají v Rusku, které své občany ke stíhání do jiných zemí nevydává.

Pachatelé podle Zábrodského prodávají uloupené zboží za zlomkovou cenu. "Nekončí to v Evropě. Máme poznatky, že to končí v Japonsku a jižní Asii. Jsou to luxusní věci, které jdou dohledat. Většinou mají výrobní čísla, takže se po nich pátrá," podotkl Zábrodský.

Lupičům hrozí až 15 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků