Hlavní obsah
Informační tabulky, které byly v době prohibice dobře známé. Foto: Petr Hloušek, Právo

Rok od metanolové aféry: Obžaloby padnou v příštích týdnech

Hlavní viníci v případech otráveného alkoholu se mají obžaloby dočkat v příštích týdnech. Podle zlínského státního zástupce Romana Kafky, který vyšetřování zlínské větve metanolové kauzy dozoruje, by obžaloba měla být podána na podzim. Aféra vypukla přesně před rokem.

Informační tabulky, které byly v době prohibice dobře známé. Foto: Petr Hloušek, Právo
Rok od metanolové aféry: Obžaloby padnou v příštích týdnech

Ve Zlíně přitom znějí spekulace o tom, kde by se hlavní líčení ve věci mohlo konat, protože zdejší soud nemá k dispozici prostory pro jednání v případu s velkým počtem obžalovaných.

V kauze metanolu je stíháno 31 lidí, z toho sedm pro úmyslné obecné ohrožení, za což jim v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest včetně doživotí.

Metanolová aféra vypukla přesně před rokem, 3. září 2012. Ve vazbě zůstávají podle ČTK tři lidé, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska.

Jed může být ještě v oběhu

Počet lidí stíhaných v hlavní větvi se v těchto dnech o jednoho  z nedávných 32 snížil. Soud totiž schválil dohodu o vině a trestu, kterou se 48letým prodejcem z Frýdecko-Místecka uzavřel státní zástupce.

Policie ve zlínské větvi registruje 116 poškozených z loňského roku, u nichž je důvodné podezření, že zemřeli či byli intoxikováni metylalkoholem. Jde o 39 zemřelých a 77 dalších postižených z České republiky a ze Slovenska.

Kromě sedmi hlavních obviněných jsou ostatní stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě.

Celkem obviněno přes 70 lidí

Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celé ČR. Celkem bylo obviněno více než 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

První pravomocné tresty u několika méně závažných případů vynesl zlínský okresní soud. V srpnu se ale k ostravskému soudu dostali i dva překupníci s otráveným alkoholem, kteří údajně zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy.

Na otravu metanolem zemřelo podle údajů policejního prezidia letos dalších devět lidí. Tyto případy vyšetřuje policie mimo zlínskou větev. Policie stále důrazně upozorňuje, že v oběhu může být ještě asi 2000 litrů z původních zhruba 15 000 litrů otráveného alkoholu.

Anketa
Koupili byste si nekolkovaný alkohol?
Ano
2.4 %
Ano, ale jen z důvěryhodného zdroje
12.3 %
Ne, v žádném případě
85.3 %
Celkem hlasovalo 9187 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků