Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Rakouský muzikant osočil české policisty ze zbití, zranil se sám

Velmi ostrému nařčení a následnému prověřování ze strany inspekce musely deset měsíců čelit dvě policejní hlídky, které v říjnu 2018 zasahovaly na bujarém večírku v bytě nad jedním pražským klubem.

Ilustrační foto Foto: Pavel Jaňurek, Novinky
Rakouský muzikant osočil české policisty ze zbití, zranil se sám

Tam se rozhodli oslavovat svůj předchozí koncert v hudebním podniku členové rakouské rockové kapely The Howling Muffs, především však podle zjištění Práva jejich zpěvák a basista Valentin Lehner (26).

Skupina prý popíjela už v klubu a následně v bytě a byla tak hlučná, že na ni správce domu zavolal policisty. Podle trestního oznámení, které na muže zákona podal až tři měsíce po incidentu v lednu 2019 zmíněný Lehner, jej policisté brutálně napadli. Údajně mu několikrát udeřili hlavou o zem a dostal prý od nich i několik ran pěstí do obličeje.

Kvůli jeho zraněním musela na místo přijet sanitka záchranné služby, v níž pak údajně konflikt pokračoval. Policista z druhé přivolané hlídky hudebníka podle zpěvákových slov „rdousil a hlavu mu násilím tiskl na lůžko v sanitním voze“.

Hudebník prý utrpěl otřes mozku a několik pohmoždění rukou i nohou. Protože měl i po návratu do vlasti zdravotní problémy, rozhodl se nakonec podat na policisty oznámení.

Do věci se tak vložili vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterým pomáhali při prověřování případu i rakouští kolegové. Od správce domu zjistili, že největší problémy při hlučném večírku dělal právě Lehner, a že se celý příběh odehrál úplně jinak.

„Hlídka pražské pohotovostní motorizované jednotky chtěla všechny ubytované zkontrolovat. Než však kontrolu policisté započali, jeden ubytovaný cizinec nespolupracoval a začal se sebepoškozovat tak, že mlátil hlavou o zem,“ přiblížila Právu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Policisté podle ní cizince kvůli jeho chování spoutali a zavolali záchrannou službu pro převoz do nemocnice. Opilý muž se přitom snažil z pout dostat, čímž si způsobil zranění na rukou. „Muž v sebepoškozování pokračoval i v sanitním voze. Následně bylo zjištěno, že je cizinec pod vlivem alkoholu a opiátů,“ doplnila mluvčí.

Také následný znalecký posudek prý potvrdil, že policisté Rakušana fyzicky nenapadli a nezpůsobili mu žádná zranění. Inspekce tak podle Nguyenové došla k závěru, že se nikdo z členů obou policejních hlídek nedopustil žádného trestného činu, a loni v listopadu případ odložila.

Podali na něj oznámení

„Na základě výše uvedených skutečností a ze spisového materiálu plyne podezření, že byl cizinec ve stavu snížené příčetnosti či dokonce nepříčetnosti,“ sdělila Právu Nguyenová.

To však podle ní neplatí o okamžiku, kdy Lehner o tři měsíce později podával své trestní oznámení. Proto na základě následného podnětu pracovníků GIBS podal žalobce z Městského státního zastupitelství v Praze rakouské straně trestní oznámení na samotného cizince, a to pro možné spáchání trestného činu křivého obvinění, dodala v pátek Nguyenová. Prověřování tak nyní čeká původně poškozeného hudebníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků