Hlavní obsah
Bývalí majitelé Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Petr Otava (vlevo) a Viktor Koláček (uprostřed) a někdejší předseda představenstva OKD Jan Przybyla (vpravo) na archivním snímku Foto: Alexandra Mlejnková , ČTK

Protikorupční policie šetří privatizaci OKD

Protikorupční policie začala šetřit okolnosti privatizace téměř polovičního státního podílu důlního gigantu OKD z roku 2004.

Bývalí majitelé Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Petr Otava (vlevo) a Viktor Koláček (uprostřed) a někdejší předseda představenstva OKD Jan Przybyla (vpravo) na archivním snímku Foto: Alexandra Mlejnková , ČTK
Protikorupční policie šetří privatizaci OKD

„Rozhodlo o tom počátkem dubna státní zastupitelství v Praze 1 na základě dvou trestních oznámení,“ řekla v pátek Právu šéfka tamních žalobců Šárka Pokorná.

První oznámení podal předseda Sdružení nájemníků Byty OKD.cz Roman Macháček, který má v ruce posudek auditorské firmy Ernst & Young (EY), podle kterého mohla tehdejší vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse a ministra financí Bohuslava Sobotky dostat před sedmi lety od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc, než obdržela.

Podle zástupců EY byla tehdejší tržní hodnota státního podílu v OKD 24 miliard korun, společnost kolem podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Opavy však vládě zaplatila jen 4,1 miliardy, tedy o dvacet miliard méně. Právě tato částka je podle Macháčka možnou škodou způsobenou státu.

K jeho březnovému trestnímu oznámení na neznámého pachatele se o tři dny později přidala také politička ze strany Suverenita Jana Volfová, která rovnou označila za podezřelého ze spáchání trestného činu Grosse a Sobotku.

Věc nejprve dostalo na stůl Nejvyšší státní zastupitelství, které ji ale okamžitě předalo krajským žalobcům do Ostravy.

Podezření na čtyři trestné činy

„Naše zastupitelství obsah obou podání přezkoumalo a dospělo k závěru, že v oznamovaném jednání by bylo možné spatřovat naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, zneužívání pravomoci veřejného činitele, maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti či porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělila Právu šéfka ostravských žalobců Zlatuše Andělová.

První ze zmíněných skutků se podle informací Práva týká znaleckého ústavu Vox consult, s. r. o., který před prodejem státního podílu ohodnotil kompletně celý gigant OKD včetně jeho více než třiceti dceřiných firem jen na částku 4,53 miliardy korun. Posudek EY však hovoří až o téměř 52,5 miliardy.

Podle Macháčka tak znalecký ústav vědomě podhodnotil cenu OKD, přičemž velkou část majetku včetně většiny dceřiných společností tohoto koncernu vůbec neocenil a posudek tak údajně hrubě zkreslil.

Další trestné činy by se měly týkat tehdejších členů vlády, která privatizaci schválila, i pracovníků Fondu národního majetku, který prodej OKD fakticky provedl.

Ani ostravští žalobci si však tento případ nenechali. Kvůli tomu, že se o privatizaci OKD rozhodovalo v roce 2004 v Praze, a tudíž právě tam mělo dojít k možnému trestnému činu, předali oznámení Macháčka a Volfové státnímu zastupitelství v Praze 1.

„Věc jsme 6. dubna postoupili Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality,“ uvedla v pátek Pokorná.

Možný úvěrový podvod

V souvislosti s OKD má však policie na stole i další případ a tam už vede dokonce trestní řízení pro podezření z úvěrových podvodů. Tentokrát se to týká současného dění kolem bývalého bytového fondu OKD, čítajícího 44 tisíc bytů.

Současný vlastník fondu, společnost RPG Byty spojená s miliardářem Zdeňkem Bakalou, totiž část budov zastavila. Například u UniCredit bank získala za 16 domů v prosinci 2009 úvěry v hodnotě 400 miliónů korun.

Mluvčí RPG Petr Handl k tomu Právu před rokem řekl, že úvěry byly potřebné na financování oprav bytového fondu a že privatizační smlouva z roku 2004 tento krok nijak nezakazuje.

Zda měl či neměl pravdu, řeší nyní policie na základě trestního oznámení z loňského října.

„Podání se týká podezření z protiprávního jednání odpovědných osob při sjednávání úvěrových smluv ve prospěch společnosti RPG Byty, přičemž je podezření, že nebyly poskytnuty úplné informace o právním stavu nemovitostí, které byly nabídnuty jako zástava za úvěry,“ upřesnila včera šéfka ostravských krajských žalobců Zlatuše Andělová.

Týká se to zřejmě toho, že zastavené nemovitosti nemůže firma RPG Byty ani následně banka prodat, pokud by je nejprve nenabídla dosavadním nájemníkům, protože to nařizuje privatizační smlouva.

„Věc dostala na starosti protikorupční policie, ale zatím nebyl nikdo obviněn. Případ je prověřován jako podezření ze spáchání dvou zvlášť závažných zločinů úvěrového podvodu,“ dodala Andělová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků