Hlavní obsah
Karel Šípek před nemocnicí ve Frýdlantu, kde ho při operaci kýly otrávili infikovanou narkózou Foto: Michael Polák, Právo

Probral jsem se a tělo se mi třáslo. Policie znovu otevřela případ otrav ve frýdlantské nemocnici

Policie znovu otevřela už odložený případ devíti pacientů, kteří v listopadu 2018 dostali při operacích v nemocnici ve Frýdlantu v Čechách na Liberecku kvůli kontaminované narkóze septický šok a otravu krve. Někteří byli kvůli tomu v ohrožení života.

Karel Šípek před nemocnicí ve Frýdlantu, kde ho při operaci kýly otrávili infikovanou narkózou Foto: Michael Polák, Právo
Probral jsem se a tělo se mi třáslo. Policie znovu otevřela případ otrav ve frýdlantské nemocnici

Co se na operačním sálu frýdlantské nemocnice zvrtlo, už policisté jednou zkoumali. Konkrétního viníka ale nenašli a vyšetřování vloni na podzim odložili.

Teď je všechno jinak. Po podnětu státního zastupitelství z letošního března je případ znovu otevřený. Právu to potvrdil mluvčí policie Vojtěch Robovský.

„Státní zastupitelství nám vrátilo spisový materiál k dalšímu prověřování. To nyní probíhá a teprve po doplnění spisu bude ve věci rozhodnuto,“ uvedl Robovský s tím, že s ohledem na probíhající prověřování nemůže být policie více konkrétní.

Když jsem se po operaci poprvé probral, celé tělo se mi třáslo, dva lidé nade mnou stáli a museli mě držet, a já sám upadal do mrákot.
otrávený pacient

K otravám ve Frýdlantu došlo 28. listopadu 2018. V průběhu jediného dne se stav devíti lidí, kteří podstoupili jednoduché operační zákroky, natolik zhoršil, že osm z nich muselo být převezeno na oddělení ARO a jednotky intenzivní péče v Liberci a Jablonci nad Nisou.

„Když jsem se po operaci poprvé probral, celé tělo se mi třáslo, dva lidé nade mnou stáli a museli mě držet, a já sám upadal do mrákot. Bylo mi strašně zle a myslel jsem, že je po mně. Takhle špatně mi nikdy v životě nebylo,“ popsal probuzení po operaci ve frýdlantské nemocnici jeden z postižených pacientů Karel Šípek.

Podle něj je evidentní, že nemocnice při operacích použila jednu a tu samou narkózu pro všech devět lidí, které v jeden den operovala. „Udělali to, aby ušetřili. Narkóza se musí podávat jednorázově, oni ji ale ze stejné ampule dali všem,“ domníval se Šípek.

Policie ovšem i za pomoci několika znaleckých posudků dospěla k závěru, že způsob podání anestetika je maximálně přestupek v rámci zákona o léčivech. Karel Šípek a další z pacientů se proto po odložení případu obrátili na dozorujícího státního zástupce, aby postup policistů přezkoumal. A jejich stížnost byla úspěšná.

„Je možné, že nyní po znovuotevření případu dojde k překvalifikování na trestný čin,“ domnívá se Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která dva z otrávených pacientů zastupuje.

Desítky tisíc jako bolestné

Dva z poškozených, které zastupuje právě Vindicia, slaví úspěch i na jiné frontě. S frýdlantskou nemocnicí uzavřeli mimosoudní dohodu a bylo jim vyplaceno bolestné. Má jít o částku v řádech desítek tisíc korun a nemocnice ji uhradila z pojištění profesní odpovědnosti, které si platila.

Nemusí to být konečná suma, které se pacienti domohou. Nechávají si totiž vypracovat i znalecký posudek, týkající se snížení společenského uplatnění a psychických dopadů otravy. „Hotový by měl být během léta a na jeho základě pak budeme uplatňovat další odškodnění,“ tvrdí Tomáš Beck.

„Cítím úlevu, že jsme se konečně dočkali nějaké satisfakce a jsem přesvědčený, že máme nárok i a na odškodnění za prožité psychické útrapy. Následky otravy se dotkly jak nás, tak i našich blízkých, kteří o nás měli strach,“ říká za bránící se poškozené pacienty Karel Šípek. „Jako podnikatel jsem také na poměrně dlouhou dobu přišel o možnost vydělávat, proto bych považoval za adekvátní mít kompenzovaný i ušlý zisk," dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků