Hlavní obsah
Hasiči likvidují požár domu. Foto: HZS Pardubického kraje

Při tragickém požáru na Chrudimsku zasahovala i speciální cobra

Plameny v pondělí dopoledne zasáhly rodinný dům v Trhové Kamenici na Chrudimsku. Majitel domu navzdory snaze zdravotníků a hasičů zemřel. Na místo byli přivoláni také hasiči z Prahy se speciálním hasicím zařízením Cobra.

Hasiči likvidují požár domu. Foto: HZS Pardubického kraje
Při tragickém požáru na Chrudimsku zasahovala i speciální cobra

„Majitel domu utrpěl zranění a do příjezdu zdravotnické záchranné služby byl v péči místních obyvatel. Na místo byl povolán i vrtulník záchranné služby. Záchranáři prováděli resuscitaci, ale po několika desítkách minut lékař konstatoval u muže smrt,“ řekla Právu mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Dům měl dvojitou střechu 

„Plameny zasáhly půdní prostor domu. Hasiči ihned nasadili potřebné proudy vody k likvidaci požáru. Postupně bylo nutné rozebrat prohořelé stropy domu. K odhalení skrytých ohnisek hasiči použili termokameru. Jelikož se při rozebírání zjistilo, že střecha objektu je dvojitá (plechová a na ní betonová střešní krytina), hasiči nechali na místo povolat speciální hasicí zařízení Cobra z HZS Praha,“ popsala hasičský zásah Horáková.

hasiči likvidují požár domu

Foto: HZS Pardubického kraje

Cobra hasí pomocí silného proudu vody s příměsí abraziva. Malé částice mají ostré hrany, které do pevné překážky postupně udělají díru. Cobra je tak schopná proříznout jakoukoli konstrukci, například betonovou skruž, silný plech či dřevěnou desku. Zařízení lze využít při hašení požárů bytů, kde proud vody prořízne do místnosti otvor o poloměru cca dva milimetry. Otvorem se do místnosti vpraví voda roztříštěná na miniaturní kapičky, které s minimální spotřebou vody požár uhasí.

V poledne ještě nebyl požár lokalizován, škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milión korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků