Hlavní obsah
 

Při honičce se strážníky vjel mezi lidi. Odvolací soud mu zvýšil trest na jeden rok

Krajský soud v Plzni v odvolacím řízení zpřísnil trest Josefu Mičanovi, kterého loni v září klatovský okresní soud poslal na pět měsíců do vězení za honičku se strážníky. Mičan během ní vjel mezi návštěvníky pivních slavností. Podle nového rozsudku si 38letý recidivista odsedí rok.

 
Při honičce se strážníky vjel mezi lidi. Odvolací soud mu zvýšil trest na jeden rok

Trest dostal Mičan za maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť v dané době měl platný zákaz řízení kvůli jízdě pod vlivem pervitinu. „Při rozhodování o výši trestu jsme zohlednili mimo jiné i nebezpečnost jízdy obžalovaného,“ píše se ve verdiktu odvolacího soudu.

Strážníci Mičana pronásledovali marně, dostihnout se jim ho nepodařilo. Za volantem fabie ho ale poznal kriminalista Jan Pleticha, který byl náhodným svědkem honičky.

„Jsem si stoprocentně jistý, že auto řídil obžalovaný. Znám ho z minulosti,” prohlásil před soudem Pleticha s tím, že s mužem opakovaně řešil jízdu pod vlivem pervitinu.

Josef Mičan (38) obžalovaný z letošní divoké jízdy dodávkou při honičce se strážníky v Klatovech u středečního soudu

Foto: Patrik Biskup

Dodal, že vozidlo kolem něj projelo ve vzdálenosti asi tří metrů. „Všiml jsem si ho, už když se vyřítilo z průchodu pro pěší a cyklisty. Z toho důvodu jsem se také na něj zaměřil,“ pokračoval policista. Povědomé se mu zdálo jak samotné auto, tak i jeho registrační značka. „Chtěl jsem zjistit, kdo sedí za volantem. Bezpečně jsem poznal obžalovaného,“ dodal Pleticha.

Obžalovaný: Není vidět, že jsem to já

Ze záběrů ze služebního vozidla městských strážníků, kteří fabii pronásledovali, je patrné, že se její řidič při průjezdu klatovskými ulicemi několikrát ocitl v protisměru a vjel také na místo, kde probíhaly pivní slavnosti. Na záznamu, který soud přehrával jako jeden z důkazů, je vidět, že řidič sice v daném místě zpomalil a účastníci slavností tak měli dost času uskočit mu z cesty, nezastavil však. Projel pod železničním viaduktem — vzdor zákazu vjezdu — a strážníkům ujel.

„Nikde není vidět, že jsem auto řídil já,“ prohlásil po zhlédnutí záznamu Mičan. Připustil jen, že je to jeho vozidlo. Na otázku samosoudce, komu ho tedy půjčil, sklopil hlavu a neodpověděl.

V trestním rejstříku má Mičan tři záznamy za řízení za řízení pod vlivem omamných látek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků