Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Popálenému mladíkovi škola zaplatí skoro pětimiliónové odškodnění

Téměř pět miliónů korun zaplatí Střední škola v Oselcích jako odškodné bývalému žákovi Benediktu Vokáčovi (24) za útrapy spojené se šikanou. Před sedmi lety ho jeden ze spolužáků během odborného výcviku zapálil a způsobil mu těžké zranění. Mladík se finanční satisfakce domáhal několik let soudní cestou, konečné rozhodnutí padlo ve středu u Okresního soudu Plzeň-jih.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Popálenému mladíkovi škola zaplatí skoro pětimiliónové odškodnění

„Výsledkem dokazování bylo uzavření smíru dohodou o narovnání ve výši 4,8 miliónu korun. V částce je zahrnuto bolestné, ztížení společenského uplatnění a ztráta výdělku, neboť poškozený je v důsledku posttraumatické stresové poruchy vyloučen z jakéhokoli, byť i úlevového zaměstnání,“ uvedla soudkyně Hana Zemanová.

Upozornila na to, že škola má ze zákona obecnou zodpovědnost za škodu vzniklou úrazem, byť v tomto případě z její strany nedošlo k zanedbání bezpečnostních předpisů a nepochybil ani pedagogický personál.

Událost se stala v polovině března 2008. Tehdy 17letý Benedikt Vokáč při hodině odborného výcviku na sebe zvrhl kelímek s benzínem a jeho spolužák mu u oděvu škrtl zapalovačem. Vokáč skončil s těžkými popáleninami obličeje, rukou a hrudi na specializované klinice v pražské vinohradské nemocnici, kde postupně prodělal řadu operací a dodnes není úplně vyléčený.

Uvažoval o sebevraždě

Život se mu od té doby převrátil naruby, dokonce uvažoval i o sebevraždě. Sám říká, že si připadal jako zrůda, která vyvolává děs v lidech kolem sebe. Na doporučení lékařů chodil ven jen sporadicky, většinu času trávil sám mezi čtyřmi stěnami. Jeho společníky byly jen knihy a počítačové hry. Pracovat nemůže, kvůli psychické poruše má plnou invaliditu.

Nejsem schopen ani zapálit hořák na sporáku.
poškozený

V roce 2010, po dovršení plnoletosti, podal na školu žalobu. Z vysouzených peněz by se chtěl finančně zabezpečit alespoň do doby, než bude schopen plnohodnotného života.

Ze závěrů znaleckých posudků vyplývá, že následky prodělaného úrazu jsou trvalé. Došlo jednoznačně k propadu životní kvality a k vyřazení z pracovního uplatnění. Nejedná se jen o zdravotní problémy fyzického rázu, ale také o narušení psychiky, která poškozeného těžce limituje v jeho rodinném a společenském životě.

Ven nechodí

Podle odborné lékařky Jiřiny Krausové trpí Vokáč těžkou posttraumatickou poruchou z prožitého zážitku. „Je to hluboký zásah do jeho osobnosti. Není schopen se radovat ze života, uzavírá se do sebe a jediné jeho spojení se světem je přes počítač,“ konstatovala.

Upozornila na to, že právě pocit, že člověk hoří, patří vůbec k největším psychickým traumatům. To potvrdil i sám Vokáč. „Nejsem schopen ani zapálit hořák na sporáku,“ řekl mladík.

V nemocnici trávil měsíce. „Musel jsem ležet pořád rovně, s rukama upevněnýma v držadlech jako Ježíš na kříži. Byla to nepředstavitelná bolest. Nepřál bych to ani svému nejhoršímu nepříteli,“ pokračoval.

Implantáty se mu špatně hojily, v létě nesměl na slunce a v zimě zase do mrazu. Byl vlastně pořád zavřený doma. „Někdy to bylo k zbláznění,“ přiznal.

Případ měl už také trestní dohru. Mladík, který Vokáče tehdy zapálil, si za ublížení na zdraví odseděl ve vězení sedm měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků