Hlavní obsah
Nosorožec tuponosý Foto: www.naturfoto,cz

Policista chtěl prodat nosorožčí roh, hrozí mu vězení

Byl jedním z těch, kdo měli na starosti bezpečnost a dodržování zákonů v pražské vietnamské tržnici Sapa. Jenže tento policista z krajského ředitelství se údajně rozhodl pro nezákonný přivýdělek. Svého českého kamaráda přesvědčil, aby prodal nosorožčí roh v odhadované hodnotě půldruhého milionu korun, přestože k tomu neměl oficiální povolení ministerstva životního prostředí.

Nosorožec tuponosý Foto: www.naturfoto,cz
Policista chtěl prodat nosorožčí roh, hrozí mu vězení

Nosorožec tuponosý, jehož roh se dvojice Čechů snažila přes dalšího prostředníka původem z Číny zpeněžit, patří mezi nejohroženější druhy chráněných zvířat a hrozí mu vyhubení. Tudíž nakládání s ním i s částmi jeho těla podléhá mezinárodní úmluvě (CITES) i nařízení Evropské komise.

Toho si musel být policista vědom, přesto přes známého z Číny, který měl kontakty na obchodníky ve zmíněné tržnici Sapa, nabízel bez povolení, a tedy nezákonně, mezi roky 2014 a 2015 horní část předního rohu tohoto vzácného zvířete.

Nenabídli mu dost

Nyní mu hrozí za trestný čin neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami šest měsíců až pět let vězení, stejně jako majiteli rohu i čínskému prostředníkovi. Státní zástupce už poslal případ s obžalobou k obvodnímu soudu loni v říjnu, jednání mělo začít v úterý, ale bylo nakonec odročeno na březen.

„Pro realizaci prodeje obžalovaní vyhotovili fotografie rohu a poskytovali další informace jako údaje o jeho hmotnosti a rozměrech,“ sdělil Právu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Roh podle něj dosahoval hmotnosti 1,998 kg. „Pro neuspokojivé cenové nabídky prodej rohu nakonec realizován nebyl,“ řekl Cimbala.

Doplnil, že hodnota rohu by na nelegálním trhu převyšovala částku 1,5 milionu korun. Prášek z rozdrceného nosorožčího rohu je využíván jako domnělé léčivo či afrodisiakum například v čínské medicíně, vyrábí se z něj také rukojeti nožů anebo dýk.

I vzhledem k zákazu lovu nosorožců je tedy na černém trhu velmi žádaným artiklem, stejně jako například slonovina či části tygřích těl, vesměs opět v Číně, Vietnamu i jiných asijských zemích.

Například kilogram slonoviny stál před několika lety na nelegálním trhu 40 až 50 tisíc korun, výtažky, vývary či bujony z tygra se prodávaly za 500 až 2000 korun za jediný gram, kosti této rovněž chráněné kočkovité šelmy za zhruba 45 tisíc korun za kilogram.

Z nedávné doby je známý případ z Česka, který odhalili celníci. Týkal se chovatele kočkovitých šelem Ludvíka Berouska, příbuzného se známou cirkusovou rodinou. Ten dostal loni v červnu nepravomocně dvouletou podmínku za to, že nechal usmrtit, vesměs zastřelit zdravé tygry, jejich těla pak další obžalovaný český občan preparoval a vietnamský obchodník poté prodával výtažky z nich v rámci komunity svých krajanů. Preparátor Miloš Hrozínek si dokonce vyslechl tříletý nepodmíněný trest.

„Odposlechy i nálezy znalců dokazují, že vše probíhalo plánovitě. Chovatel Berousek nechával tygry usmrtit nikoli proto, že byli nemocní nebo zranění, ale plánovaně je nechával zabít. V jednom případě došlo k zastřelení tygra, který byl podle výsledků později provedené pitvy jinak zdravý a v dobré kondici,“ uvedl k tomu u soudu státní zástupce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků