Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Policie stíhá tři Moravany za daňové úniky 431 miliónů

Brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinila v uplynulých dnech dva muže a ženu z Moravy za rozsáhlé daňové úniky se škodou více než 431 miliónů korun. Obvinění pocházejí z Hodonínska, Olomoucka a Ostravska. Krácení daně z přidané hodnoty (DPH) se dopustili při nákupu a prodeji pohonných hmot. Trojici hrozí až deset let vězení.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Policie stíhá tři Moravany za daňové úniky 431 miliónů

S krácením daní začali podle policie už v roce 2009. Trestnou činnost se prý pokusili zastřít vytvořením fakturačního řetězce předstíraných nákupů a prodejů minerálních olejů a vytvářením nepravdivých daňových dokladů, které pak zanesli do účetnictví a také daňových přiznání podávaných na finanční úřad.

"Přestože měli vykazovat daňovou povinnost v řádu několika desítek miliónů korun měsíčně, tak vykazovali daňovou povinnost minimální," uvedl v pondělí policejní mluvčí Roman Skřepek. Pro jednání pachatelů byla podle něj charakteristická plánovitost, dlouhodobost a vzájemná přesná koordinace jednotlivých kroků. Trojice je ve vazbě.

Kriminalisté zajistili trojici vilu a dva byty v celkové hodnotě 19 miliónů korun.

Kriminalisté jí byli na stopě už od loňského dubna. Podle Skřepka se daňové úniky při obchodech s pohonnými látkami v uplynulých letech v ČR značně rozšířily. Za loňský rok zajistil útvar stíhaným osobám v Česku majetek v celkové hodnotě 480 milionů korun. Letos byl útvarem zadržen majetek už za 502 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků