Hlavní obsah
Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár (archivní foto) Foto: Milan Malíček, Právo

Policie stíhá čtyři lidi z firmy spojené s Janouškem, obvinila je z podvodu

Policie obvinila čtyři lidi z podvodu se škodou 39 miliónů korun v souvislosti s činností bývalé laboratoře firmy Chambon spojené s lobbistou Romanem Janouškem. Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas - Radiožurnál. Obviněným hrozí až deset let vězení. Chambon údajně získával v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Janoušek stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, sám ale nyní stíhán není.

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár (archivní foto) Foto: Milan Malíček, Právo
Policie stíhá čtyři lidi z firmy spojené s Janouškem, obvinila je z podvodu

Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic.

„V souvislosti s touto obchodní společností došlo k zahájení trestního stíhání čtyř fyzických osob. Je jim kladeno za vinu spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu. A dvěma osobám i zločin neoprávněné podnikání,“ řekl Radiožurnálu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Obvinění si podle něj přišli na 103 miliónů korun, celkovou škodu detektivové vyčíslili na 39 miliónů.

Odborné posouzení

Podle rozhlasu jsou mezi obviněnými podnikatelé Luboš Pašek, který byl blízkým spolupracovníkem Janouška, a Petr Ullrich. Pašek s obviněním nesouhlasí a podal proti stíhání stížnost, Ullrich se k obvinění zatím nevyjádřil.

„Konečné rozhodnutí v této věci bude záviset na posouzení vysoce odborné otázky, jak zařazovat zdravotnické výkony podle sazebníků,“ řekl rozhlasu Paškův advokát Prokop Beneš.

Policie se na laboratoř zaměřila podle Radiožurnálu při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase, a Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky miliónů. Státní zástupce Komár ale rozhlasu nepotvrdil, zda zlato souvisí s kauzou Chambonu.

Média již dříve uvedla, že nástupnická firma Chambonu — Synlab Genetics — má Všeobecné zdravotní pojišťovně splatit zhruba deset miliónů korun. Podle VZP totiž firma Chambon uplatňovala proplacení peněz za úkony, které neměla ve smlouvě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků