Hlavní obsah
 

Policie navrhla obžalovat levicové extremisty kvůli přípravě teroristického útoku na vlak

Policie navrhla obžalovat tři lidi z přípravy teroristického útoku na vlak, hrozí jim až doživotní vězení. Případ souvisí s loňskou razií proti levicovým extremistům. Další dva lidé pak mají jít k soudu kvůli tomu, že trestný čin nepřekazili. Informovala o tom ve středu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

 
Policie navrhla obžalovat levicové extremisty kvůli přípravě teroristického útoku na vlak

Žalobce klade obviněným za vinu, že přechovávali hromadně účinné zbraně, které byly nalezeny při domovní prohlídce v bytě.

Média již dříve uvedla, že obvinění jsou levicoví extremisté, kteří se hlásí k Síti revolučních buněk. Minimálně od předloňského září prý plánovali útok zápalnými láhvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun.

Na jednom z brněnských sídlišť policisté loni na jaře nalezli trubku naplněnou výbušninou, kterou chtěla skupina podle policistů použít ke spáchání útoku.

Policie kromě Brna zasahovala i v Komunitním centru Ateneo v Mostě, kde se pořádají diskusní večery a projekce.

Policejní provokace?

Ve vazbě je dodnes jeden z hlavních obviněných. "Klient považuje celý případ za výsledek policejní provokace a žádný teroristický útok provést nechtěl," napsal před časem ČTK jeho advokát Ondrej Štefánik.

Advokát svého klienta za teroristu nepovažuje. "Působí na mě jako mladý a přemýšlivý člověk, rozhodně ne jako osoba, která by chtěla někomu ublížit," uvedl Štefánik.

Za propuštění vazebně stíhaného muže několikrát protestovalo anarchistické hnutí v okolí pankrácké věznice. Radikální část anarchistického spektra jako nesouhlas s uvězněním také několikrát zapálila policejní auta. Na konci loňského roku se naopak dostal z vazby další z hlavních obžalovaných.

Důvodem tehdy byla chyba justice. Státní zástupce nepodal včas návrh na ponechání obviněného ve vazbě, kde byl kvůli obavám, že by uprchl, aby se vyhnul trestnímu stíhání. I on policejní stíhání odmítl. Po propuštění z vazby řekl Deníku Referendum, že útok na vlak byl nápadem policejních agentů, kteří se do skupiny anarchistů infiltrovali. Poslední z hlavních obviněných je pak žena, kterou policie od začátku vyšetřuje na svobodě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků