Hlavní obsah
Jacek Spyra u soudu Foto: Michaela Říhová, Právo

Policie chce postavit Spyru znovu před soud kvůli Babišovi

Protikorupční policie tento týden po více než dvou letech znovu navrhla postavit před soud polského lobbistu Jacka Spyru, kterého viní z pokusu o desetimiliónový podvod na miliardáři a majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi. „Dnešního dne jsme od policie obdrželi návrh na podání obžaloby. Ta bude podána do konce října. Stále jde o pokus podvodu,“ řekla v úterý Právu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Jacek Spyra u soudu Foto: Michaela Říhová, Právo
Policie chce postavit Spyru znovu před soud kvůli Babišovi

Spyrovi, který je známý jako hlavní svědek úplatkářské aféry nazvané „pět na stole v českých“, hrozí podle nového trestního zákoníku až desetiletý trest vězení. Případ se táhne už od května roku 2007, kdy Spyra podle obvinění požadoval na jedné ze schůzek v budově Agrofertu deset miliónů korun za to, že zabrání Babišově možné kriminalizaci či vyšetřování v Polsku kvůli jeho aktivitám při privatizaci petrochemického gigantu Unipetrol.

Babiš však prostřednictvím svého advokáta vše oznámil policii, která po další schůzce v Agrofertu Spyru i jeho domnělého komplice, podnikatele Tomáše Kejlu, zatkla. Polský lobbista pak strávil ve vazbě přes čtyři měsíce.

Kejla zůstal sice na svobodě, ale v listopadu 2007 náhle zemřel kvůli požití léků ve spojení s alkoholem. Policie pak předloni na jaře navrhla Spyru z pokusu o podvod obžalovat, což v květnu téhož roku státní zástupkyně učinila.

Pražský městský soud však v následném neveřejném jednání nařídil vrátit kauzu policii k došetření. „Soud tam požadoval doplnit vyšetřování o výslechy polských prokurátorů,“ přiblížila v úterý Zenklová.

Čekání na právní pomoc

Právě kvůli tomu se následné šetření policie protáhlo o další dva a půl roku. Detektivové totiž museli počkat na právní pomoc z Polska, která přišla nedávno. Je v ní mimo jiné výslech krakovského prokurátora Marka Welny, který se podílel na polském vyšetřování údajné korupce při privatizaci českého Unipetrolu. Ten koupila v roce 2004 od státu polská firma PKN Orlen. Welna se kvůli vyšetřování dokonce účastnil v roce 2006 v ČR výslechů bývalých politických špiček z řad někdejších premiérů či ministrů českých vlád.

Policie tedy podala nový návrh na obžalobu Spyry až poté, co obdržela zmíněnou právní pomoc z Polska. Sám obviněný včera Právu k případu zopakoval, že se ničeho nezákonného nedopustil a že Babiše nechtěl podvést.
„Samozřejmě, že jsem nevinný. Ani z výslechu Welny se nepotvrdilo, že bych se v té věci nějak v Polsku angažoval,“ podotkl v úterý Spyra.

Ten už od počátku tvrdí, že po Babišovi nikdy ve skutečnosti žádné peníze nechtěl, šlo prý jen o cílenou provokaci, kterou chtěl prokázat možné korupční jednání samotného šéfa Agrofertu.

V jiné kauze osvobozen

Spyra doufá, že případné soudní líčení dopadne stejně jako to úterní, kdy jej pražský městský soud zprostil obžaloby z pokusu o podvedení Komerční banky (KB) nekrytými šeky.

Podle spisu Spyra jako společník firmy International Consulting předal v roce 2002 německému notáři Michaelu Schwademu celkem tři šeky s padělanou garancí KB. Dvěma z těchto šeků dokládali Spyra s německým obchodním partnerem Hartmutem Ruppem svou solventnost při uzavírání obchodu s nemovitostmi, ačkoliv věděli, že šeky nejsou kryté. Třetí šek sloužil jako záruka splacení kupní ceny za obchodní podíly firmy Astor. Schwade všechny tři šeky předložil postupně v září 2002 a v lednu 2003 německým bankám, KB ale odmítla jejich proplacení. Pokud by je proplatila, přišla by o téměř 240 milionů korun.

Podle úterního, zatím nepravomocného verdiktu soudu, však k potrestání Spyry chyběly přímé důkazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků