Hlavní obsah

Podvodníci ukradli bezdomovcům identitu, vzali si úvěry za 1,5 miliónu

Téměř dvě desítky bezdomovců použila trojice podvodníků jako tzv. bílé koně. Oblékli je do obleků a za drobnou úplatu jim nařídili, aby si v bankách založili účet. Pachatelé si poté na jejich totožnost brali úvěry. Škodu policisté vyčíslili na 1,5 miliónu.

Podvodníci ukradli bezdomovcům identitu, vzali si úvěry za 1,5 miliónu

Trojice pachatelů vyhledávala vhodné bílé koně mezi pražskými bezdomovci od začátku roku. Celkem jich přemluvila ke spolupráci sedmnáct. „Bezdomovce vždy převlékli do čistého oblečení a za drobnou úplatu je přesvědčili, aby došli do banky a nechali si založit svůj vlastní účet,“ informovala Novinky mluvčí policie Eva Kropáčová.

Organizátor si pak od poškozených vzal přístupové kódy do internetového bankovnictví i smlouvy. Všichni tři si zároveň udělali falešné doklady se svými fotografiemi, ale identitou bezdomovců. V bance si pak vyřizovali úvěry. Doklady používali i na žádosti o úvěr na drahou elektroniku.

„Celková škoda, kterou svým jednáním způsobili, se vyšplhala na bezmála 1,5 miliónu korun. Při domovních prohlídkách policisté zajistili velké množství falešných dokladů, smluv o úvěrech, telefony používané při páchání trestné činnosti či větší množství elektroniky,“ dodala mluvčí policie.

Na hlavního organizátora si počíhala zásahová jednotka, která ho zadržela minulý týden v Praze 9. Kriminalisté všechny tři pachatele obvinili z trestného činu úvěrového podvodu, za což jim hrozí až osm let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků