Hlavní obsah
Foto: Novinky

Podnikatel Veverka dostal v kauze ProMoPro trest 7,5 roku

Podnikatel Libor Veverka byl v kauze ProMoPro odsouzen k 7,5 roku vězení. Ve čtvrtečním vydání to píší Hospodářské noviny (HN). Bližší informace k verdiktu ale neuvedly. Veverka byl posledním z 12 obžalovaných, u kterého se ještě v případu předražené státní zakázky na zajištění techniky při českém předsednictví EU čekalo na verdikt. Již dříve soud vynesl rozsudky nad osmi podnikateli a osvobodil tři státní úředníky. Stát vyčíslil škodu v kauze na 938 miliónů korun.

Foto: Novinky
Podnikatel Veverka dostal v kauze ProMoPro trest 7,5 roku

Společnost ProMoPro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle policie byla smlouva nastavena tak, že si ProMoPro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 miliónů korun. Finanční úřad kvůli porušení rozpočtové kázně vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 miliónů korun.

V kauze bylo obžalováno 12 lidí z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Vedle tehdejšího jednatele ProMoPra a osmi zástupců dalších firem byli obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci Úřadu vlády. Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS), jehož vládní sekce o zakázce rozhodla, mezi obviněnými nebyl.

Trojici úředníků soud osvobodil, ale v červnu odsoudil sedm podnikatelů - někdejšího jednatele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého a šest zástupců subdodavatelských společností - až k devíti letům vězení. V září pak ještě uložil dalšímu podnikateli, Radku Müllerovi, trest ve výši šesti let a devíti měsíců.

Nejpřísnější verdikt si vyslechli Veselý z ProMoPra a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 miliónu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 miliónů musí Česko vymáhat v civilním řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků