Hlavní obsah

Pitr s Provodem se vyhnou trestu za údajné daňové podvody, potvrdil soud

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod se definitivně vyhnou trestu za údajné daňové delikty z roku 1994. Odvolací pražský vrchní soud potvrdil lednové rozhodnutí, podle kterého bylo jejich stíhání na základě amnestie zastaveno. Vyplývá to z informací na justičním webu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Tomáš Pitr u soudu

Článek

Oba muži však již dříve uvedli, že budou na projednání kauzy trvat. Souhlasí prý s nepravomocným verdiktem, kterým je soud loni v obnoveném hlavním líčení zprostil obžaloby. Tvrdí, že jsou nevinní.

"V případu bylo rozhodnuto v neveřejném jednání 29. dubna," oznámil bez dalších podrobností mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Výsledek nesdělil, zatím podle něj nebylo rozhodnutí rozesláno zúčastněným stranám.

Pitra s Provodem nepravomocně osvobodil loni v červnu pražský městský soud. Odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Pitr s amnestií souhlasí, od spáchání údajného trestného činu uplynulo již podle jeho dřívějšího vyjádření téměř 19 let. "Taková doba nemůže být v souladu s právem na spravedlivý proces, a já jsem přitom ani v jednom případě nezpůsobil v tomto řízení žádnou prodlevu," prohlásil v lednu podnikatel. On i Provod však trvají na očištění svého jména.

Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. Dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě a soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu. Stanovily mu tříletou zkušební dobu. Těchto skutků se novoroční amnestie hlavy státu netýká.

Soud prokázal pouze fiktivní smlouvy

V nyní zastavené kauze připravili podle obžaloby Pitr a Provod za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních zhruba o 23,5 miliónu. Muži byli původně v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody.

Soudy ale loni rozsudky zrušily a kauzu začaly projednávat znovu. Prvoinstanční senát pak uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soudu se totiž podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však prý již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili.

Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník, platící od roku 2010, ji ale nepovažuje za trestnou.

Kontroverzní podnikatel Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku loňského dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky.

Bývalý prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii letos 1. ledna. V jejím rámci nařídil zastavit veškerá trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nižší než deset let vězení. Lidé však mohou i nadále trvat na projednání věci. Soudci jim v takovém případě musí vyhovět, rozhodují pak ale jenom o jejich vině a neukládají jim žádný trest. Mohou však uložit povinnost nahradit způsobenou škodu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám