Hlavní obsah

Pedofilové žádají promítání porna před soudem

Výslechů dětí z ostravského turistického oddílu Osada orlů a promítání zvrhlých pornografických hrátek, kterých se školáci ve věku 11 až 12 let účastnili, se v pátek u ostravského krajského soudu dožadovali dva dospělí aktéři šokujících orgií. Bývalý vedoucí chlapeckého oddílu Petr Polášek (36) a jeho stejně starý kamarád Petr Bartošík dostali koncem dubna u Okresního soudu v Ostravě šest a pět roků vězení. Oba se odvolali.

Pedofilové žádají promítání porna před soudem

Soud, který vzhledem k charakteru případu jednal za zavřenými dveřmi, měl o vině Poláška a Bartošíka nově rozhodnout už nyní. "V postoji obžalovaných ale přímo v jednací síni náhle došlo k naprosté změně... Navrhovali řadu rozsáhlých důkazů, jako výslechy dětí, promítání a další věci. Budeme proto muset zvážit, jestli bude dokazování doplněno," řekl novinářům předseda senátu Vlastimil Hrabovský.

I když vedoucí Osady orlů Polášek, kterému děti neřekly jinak než Pepino, svěřené chlapce podle soudu zneužíval od roku 1996, natáčení tvrdého dětského porna se v Bartošíkově režii odehrálo na přelomu let 2003 a 2004 v ostravské klubovně oddílu a loni v únoru na chalupě ve Vápenné na Jesenicku. Tam zakročila policie.

Oba obžalovaní u soudu první instance přiznali, že svoji sexuální náklonnost k dětem nezvládli, ale zdůrazňovali, že se chlapci orgií účastnili dobrovolně. "Bylo to pro ně něco jako hra," řekl při svém výslechu Bartošík. Soud ale v dubnu způsob obhajoby označil za alibismus. "Byli samozřejmě pod vlivem svého vedoucího. Psychické násilí zde rozhodně bylo a bylo opakované a časté," řekl tehdy soudce Jaroslav Rakošan.

Vedoucí užíval psychický nátlak

Zdůraznil, že chlapci zejména Poláška vnímali jako velkou autoritu a kladný vzor. "Děti ho nebyly schopny neuposlechnout a obžalovaní si toho byli velice dobře vědomi," dodal. O tom, že natáčení nebylo zcela dobrovolné, mluvili i zneužívaní chlapci ve svých výpovědích, které soud přečetl. "Byl to můj vedoucí a měl jsem strach, že by mi mohl něco udělat, že by mě třeba zbil," vypověděl jeden z chlapců, když popisoval, proč se nechal od Poláška opakovaně zneužívat, fotografovat a filmovat.

"Strašně jsem se při tom styděl, bylo to pro mne nepříjemné," řekli další chlapci, kteří si následky zneužívání podle znalců ponesou do dospělosti. "Trpí depresemi, duševními poruchami a posttraumatickými stresy. Došlo u nich k předčasnému probuzení sexuality," řekl soudce.

Zatímco z úst Bartošíka při jeho chladné výpovědi, hraničící s cynismem, nezaznělo ani slovo lítosti, Polášek v přívalu slz jen stěží hledal vhodná slova. K údivu celé soudní síně pak sdělil, že ve vazbě sepsal knihu, v níž se vyznává z lásky k životu.

Bartošík si údajně prodejem dětského porna, které získával z různých zdrojů, vydělal statisíce. Podle dosavadních poznatků si od něj zboží objednaly stovky mužů, mezi nimiž byli i policisté, vědečtí pracovníci, učitelé. Jedním z jeho zákazníků byl i pražský soudce Josef Košela. [celá zpráva]

Organizace YMCA se z toho poučila

Poláškem vedená Osada orlů spadala pod mezinárodní křesťanskou organizaci YMCA. Ředitelka její ostravské pobočky Jitka Lesczynská řekla, že YMCA po odhalení skandálu výrazně zpřísnila režim.

"V každém oddíle jsou nyní dva vedoucí, vždy muž a žena," řekla. "Šlo o ojedinělé selhání, to se může stát v kterékoliv organizaci nebo v jakékoliv škole," dodala.

Anketa
Víte přesně, kdo pracuje v oddílech s vašimi dětmi?
Vůbec netuším
43.2 %
Trochu je znám
20 %
Osobně je dobře znám
36.8 %
Celkem hlasovalo 190 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků