Hlavní obsah
 

Za napadení tenistky Kvitové dostal osm let vězení

Krajský soud v Brně poslal v úterý na osm let do vězení Radima Žondru, který podle obžaloby napadl tenistku Petru Kvitovou. Žondra zarytě svou vinu popírá, při jednání zpochybnil i pachové stopy, které ho s činem spojují. Jeho advokátka navrhla soudu, aby ho osvobodil. Státní zástupce pak navrhoval 12 let ve vězení.

 
Za napadení tenistky Kvitové dostal osm let vězení

„Je naprosto vyloučeno, aby zranění vzniklo jinak, než je popsáno poškozenou Kvitovou. Nemáme o tom žádné pochybnosti, vylučujeme, že by si takové zranění mohla způsobit sama. Osm týdnů musela na ruce nosit dlahu a dalších pět měsíců nemohla provozovat svoje povolání profesionální tenistky. Neměla žádný důvod něco zamlžovat, říkat nepravdu. Její výpověď je v souladu s lékařskými zprávami i znaleckými posudky,“ konstatovala předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Soud Žondrovo jednání oproti obžalobě překvalifikoval z vydírání na ublížení na zdraví. „Máme za to, že vydírání není s ohledem na důkazy přiléhavé. Nevíme, jaký mohl mít na poškozenou požadavek a k čemu ji měl donutit. Nicméně byla způsobena těžká újma na zdraví,“ vysvětlila soudkyně.

Do Žondrova trestu se rozpustil předchozí trest 2,5 roku za tip na přepadení důchodce na Blanensku. „Zásadní přitěžující okolnost je, že se toho dopustil při podmíněném propuštění z vězení. Polehčující okolnost jsme nenašli žádnou,“ dodala Bordovská. Žondra i státní zástupce si nechali čas na rozmyšlenou.

Žalobce navrhoval 12 let

Státní zástupce Ivan Hrazdira přísný návrh odůvodnil tím, že Žondra už v minulosti podobný zločin spáchal, a proto je na místě k němu přistupovat tvrdě. „Bylo jednoznačně prokázáno, že pachatelem je obžalovaný Radim Žondra. Soud by ho měl uznat vinným a navrhuji trest kolem 12 let vězení. Obžalovaného usvědčuje poškozená, která ho jasně poznala při rekognici, i další nepřímé důkazy,“ konstatoval Hrazdira.

Karel Tejkal a Ivan Hrazdira případ Kvitová

Video: Petr Kozelka, Právo

Upozornil, že Kvitová celou dobu od napadení vypovídá naprosto stejně, popsala útok i pachatele a nezaváhala ani při ztotožnění. Vzhledem k tomu, že Žondra byl už jednou za podobné jednání souzen jako člen skupiny útočící na seniory, měl by podle státního zástupce soud přikročit ke zvýšení trestní sazby o jednu třetinu, na což zákon v podobných případech pamatuje.

Advokátka navrhla zproštění

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá soudu navrhla, aby klienta osvobodil. Upozornila, že podle jejího názoru by soud neměl přihlížet k výsledku rekognice a pachovým stopám, neboť tyto důkazy prý nebyly provedeny v souladu se zákonem. „Není tady jediný důkaz k tomu, k jakému zranění došlo. Je to jen fotka té ruky,“ argumentovala advokátka.

Sám Žondra uvedl svoji závěrečnou řeč tím, že se jej státní zástupce snaží dostat do vězení za něco, co neudělal. „Netrpěl jsem žádnou finanční nouzí, dařilo se mi poměrně dobře, stál jsem na vlastních nohou. Poškozená má obrovské finanční prostředky, ale nejsem člověk tak nevzdělaný, abych nevěděl, že ty peníze má na účtu. Tito lidé u sebe nenosí větší části peněz,“ odmítl Žondra možnost, že by snad útočil pro peníze.

Radim Žondra přichází k soudu

Foto: Petr Kozelka, Právo

„Udělat takovou věc s mojí minulostí a hrozícími následky by byla sebevražda. Bylo by pro mě mnohem jednodušší jít někam na vánoční trhy a sebrat tam kasičku s penězi, tam bych čekal, že v ní bude víc peněz než u poškozené,“ tvrdil Žondra. „Mohlo tam jít o nějakou citovou záležitost nebo ten útočník mohl mít sexuální motiv. Mohl to být někdo na drogách nebo nějaký začátečník,“ přemítal.

K útoku došlo 20. prosince 2016. „Obžalovaný pod falešnou záminkou, že jde na revizi kotle, zazvonil na zvonek, poškozená ho pustila do domu a bytu, ukázala mu místo, kde má kotel na vodu. Ve chvíli, kdy k němu stála zády, jí dal nůž na krk. Poškozená nůž chytla za ostří a obžalovaný nožem prudce trhnul, čímž jí způsobil řezné rány na ruce,“ popsal útok žalobce.

Žondru jako důkaz rozčílily zejména pachové stopy, které policie našla na tenistčině bundě.

Všechny pokusy v rámci zkoušky natáčené na kameru skončily tak, že pachové stopy nalezené v bytě Kvitové se shodovaly s těmi, které policie odebrala Žondrovi po jeho loňském květnovém zatčení.

Chtěl po mě, abych pustila teplou vodu, tak jsem se otočila a v tu chvíli jsem měla nůž na krku.
Petra Kvitová

Žondra ale uvedl, že tenistka na sobě teplákovou bundu podle svých slov v době útoku neměla. Podle něj řekla, že si ji vzala, až když pachatel opustil její byt.

„Poškozená s tím cestovala po celé České republice, nelze to spojovat s místem činu,“ řekl Žondra. Napadl také pořizování pachových stop, při kterém podle něj policie udělala několik chyb.

Kvitová je na turnaji

Kvitová soudu nepřihlíží, je na turnaji v Miami, kde postoupila do čtvrtfinále. Světová dvojka má šanci probojovat se do čela světového žebříčku před Japonku Naomi Ósakaovou, k tomu potřebuje postoupit do finále.

Tenistka Petra Kvitová během tiskové konference po návratu z Austrálie, dne 28. ledna 2019 v Praze.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

U minulého líčení, kdy vypovídala v oddělené místnosti, aby se nemusela setkat s údajným útočníkem tváří v tvář, což trestní řád běžně v podobných případech umožňuje, ale Žondru jednoznačně označila za pachatele.

„Chtěl po mě, abych pustila teplou vodu, tak jsem se otočila a v tu chvíli jsem měla nůž na krku. Já jsem chytila čepel a on ten nůž vytáhl. Upadla jsem, pištěla jsem, všude byla spousta krve. Říkal, že mi nechtěl ublížit,“ popsala napadení.

Žondra je ve vězení

„Jak jsem viděla tu krev, tak jsem se ptala, co chce. On říkal, že potřebuje čas, a já na to, že čas nemám, že potřebuju do nemocnice. Pak jsem se ho zeptala, jestli chce peníze, a on mi řekl, že jo. Měla jsem deset tisíc, vytáhla jsem je z kabelky, dala jsem mu je a on odešel. Pak jsem volala na záchranku a policii. Přivezli mě do nemocnice, měla jsem pořezaných všech pět prstů včetně nervů na dvou prstech,“ dodala Kvitová.

Žondra už byl v minulosti odsouzen za účast na přepadání seniorů, v současnosti si odpykává 2,5 roku za dodání tipu k přepadení důchodce na Blanensku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků