Hlavní obsah
 

Obžalovaný státní zástupce odmítl, že by si vzal peníze od zkorumpovaného soudce

Kauzu údajně zkorumpovaného státního zástupce začal v úterý řešit Obvodní soud pro Prahu 10. Žalobce Pavel Suchánek podle obžaloby v lednu 2013 přijal za ovlivnění řešení případu bouračky opilého řidiče úplatek 50 tisíc korun od již pravomocně odsouzeného soudce Ondřeje Havlína. Suchánek odmítl, že peníze přijal. Přiznal, že s ním Havlín o případu mluvil, on mu však nevyhověl.

 
Obžalovaný státní zástupce odmítl, že by si vzal peníze od zkorumpovaného soudce

Suchánek skončil v síti vyšetřovatelů, když policie sledovala někdejšího soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína, který byl později odsouzen právě za korupci u případů dopravních nehod a nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Z projednávání Havlínova případu vyplynulo, že někdejší soudce předal státnímu zástupci, údajně Suchánkovi, úplatek za ovlivnění řešení dopravní nehody opilého řidiče. „Pavlíčku, kdy půjdeš ke mně na soud? Mám pro tebe ty prospekty na to suzuki,“ volal žalobci Havlín.

Obžaloba tvrdí, že Havlín dostal v roce 2013 za ovlivnění zmíněného případu úplatek 200 tisíc korun. Z toho 50 tisíc údajně předal Suchánkovi, který ho měl na starosti.

Suchánek u soudu přiznal, že se Havlín vyptával, zda je možné stíhání dotyčného řidiče podmíněně zastavit. Havlínovu požadavku ale prý nevyhověl, jelikož řidiči naměřili téměř tři promile, a obžalobu podal.

Soudce Ondřej Havlín.

Foto: Karel Otcovský, Právo

„Pro mě to byla věc jako každá jiná,“ řekl Suchánek, který kvůli trestnímu stíhání dočasně přišel o talár. Že se Havlín ptal na případ, se kterým neměl oficiálně nic společného, nebylo podle něj nic mimořádného.

O obálce nic neví

Podle něj bylo běžné, že se na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 2 na kauzy vyptával kdekdo. „Já jsem na tom neviděl nic špatného, ptá se, tak odpovím,“ dodal. „Vycházel jsem ze zásady, že právo svědčí bdělým. Kdo se mě zeptal a ty podmínky tam byly, tak jsem mu vyhověl,“ sdělil. „Snažíte se být slušný, vyhovět, a nakonec skončíte jako obžalovaný,“ podivoval se Suchánek.

Jestli se s Havlínem tehdy v lednu 2013 na parkovišti potkal, si prý po sedmi letech už nepamatuje. Materiály k vozům Suzuki mu tehdejší soudce sice mohl předat, ale neobsahovaly úplatek.

„O obálce nic nevím,“ podotkl. Žalobce vypověděl, že nemohl ovlivnit, jaký případ mu připadne. Na adresu Havlína pak řekl, že byl mluvka, který se často vytahoval.
Stíhání opilého řidiče bylo nakonec stejně ukončeno, jelikož figuroval v závažnější hospodářské kauze u jiného soudu.

Suchánkovu výpověď podpořil bývalý šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Před soudem jej ocenil jako pracovitého a přisvědčil, že práci rozdělovala jeho náměstkyně.

Soudce Libor Holý jednání odročil, jelikož se nedostavil klíčový svědek Havlín. Soudu se omluvil, že odjel na rehabilitační pobyt do zahraničí. Havlín byl odsouzen na pět a čtvrt roku nepodmíněně, vězení opustil loni v září po odpykání více než poloviny trestu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků