Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Obhájce navrhuje zastavit stíhání i Babišovy manželky a dcery

Poté, co ve čtvrtek brněnský advokát Michael Bartončík osobně dovezl na Městské státní zastupitelství v Praze návrh na zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo, v pondělí ráno odesílá stejný požadavek i v případě obviněné Babišovy manželky Moniky a premiérovy dcery z prvního manželství Adriany.

Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK
Obhájce navrhuje zastavit stíhání i Babišovy manželky a dcery

„V pondělí ráno to půjde elektronickou poštou na zastupitelství. Navrhujeme zastavit stíhání Moniky Babišové a Adriany Bobekové ze stejného důvodu jako v případě Andreje Babiše, tedy že skutek, z něhož jsou obviněné, není trestným činem,“ řekl v neděli Právu Bartončík, který tedy jako obhájce zastupuje v tomto případu jak premiéra, tak i jeho manželku a dceru.

Návrhy podali všichni

Zatímco v případě Babiše byl jeho návrh velmi obsáhlý a čítal 35 stran, u Babišové a Bobekové jsou texty stručnější. „Každý návrh má zhruba patnáct stran,“ dodal Bartončík.

Premiérovi a jeho blízkým hrozí v kauze padesátimilionové dotace na výstavbu multifunkčního areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách až desetiletý trest vězení za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU.

Už dříve požádali o zastavení trestního stíhání také obhájci obviněné bývalé náměstkyně jihlavského primátora a rovněž někdejší členky představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové a také šéfa téhož představenstva Josefa Nenadála.

Podle nynějšího zjištění Práva z důvěryhodného zdroje už také podal návrh na zastavení svého stíhání přes obhájkyni i poslední z obviněných, premiérův švagr a bratr Moniky Babišové, podnikatel Martin Herodes. Policisté navrhli Babiše a další obviněné v kauze Čapí hnízdo obžalovat 17. dubna. Dozorový žalobce Jaroslav Šaroch zatím nerozhodl, zda obžalobu podá nebo stíhání obviněných zastaví. Všichni od počátku jakékoli nezákonnosti odmítají.

Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.

V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou padesátimilionovou dotaci vrátila zpět státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků