Hlavní obsah
Oční vyšetření Foto: Lucie Drahošová

Nositel viru HIV Maarty nakazil nejméně deset lidí

V pondělí obžaloval státní zástupce šestadvacetiletého Rudolfa Nováka, který se měl dopustit trestných činů ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a také šíření nakažlivé choroby. Hrozí mu až osm let vězení. Jeho obětí bylo asi deset, ale možná i více.

Oční vyšetření Foto: Lucie Drahošová
Nositel viru HIV Maarty nakazil nejméně deset lidí

Šestadvacetiletý Rudolf Novák, který je podezřelý z šíření viru HIV, zřejmě nakazil deset mužů, pravděpodobně české národnosti. Není ale vyloučeno, že jich bylo více. Podle ČTK to řekl státní zástupce pátého pražského obvodu Julius Lachnitt, který v pondělí na Nováka podal obžalobu.

Novák, přezdívaný Maarty, věděl podle policie od září 2001, že je nositelem nebezpečného viru, a dva roky jej roznášel mezi svými známými.

Seriózně vyhlížející mladík navazoval známosti v gay klubech v centru Prahy a také na internetu. Policisté po jeho zadržení apelovali na jeho případné partnery, aby podstoupili zdravotní testy.

V České republice je evidováno zhruba 680 HIV pozitivních osob. Nemoc se rozvinula u 175 lidí, 108 z nich již zemřelo. HIV pozitivním ženám se narodilo 47 dětí, ale jen čtyři jsou nemocné. Za uplynulé čtvrtstoletí zabil AIDS na celém světě přes 20 miliónů lidí. Podle odhadu žije ve světě 34 až 46 miliónů lidí s virem HIV nebo s nemocí AIDS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků