Hlavní obsah

Nemocnice se musí omluvit ženě, kterou sterilizovala bez jejího vědomí

Vítkovická nemocnice v Ostravě se musí písemně omluvit 23leté Heleně Ferenčíkové, které zde lékaři před čtyřmi lety provedli při porodu druhého dítěte sterilizaci bez jejího vědomí. Rozhodl o tom v pátek ostravský krajský soud. Jde o první případ ze zhruba osmi desítek údajně nezákonných sterilizací, kterými se česká justice zabývala.

Nemocnice se musí omluvit ženě, kterou sterilizovala bez jejího vědomí

Matka dvou malých chlapců se formou žaloby domáhala také náhrady za fyzickou a psychickou újmu ve výši jeden milión korun. Tu ale soud zamítl s tím, že uplynula tříletá promlčecí lhůta. Nemocnice musí ženě podle verdiktu soudu zaplatit pouze náklady na soudní líčení.

Vedení soukromé nemocnice tvrzení romské ženy od počátku odmítalo. Tvrdilo, že Ferenčíková byla o všem poučena a se sterilizací dala výslovný písemný souhlas. Soud ale toto tvrzení vyvrátil. "Je zřejmé, že žalobkyně nedala kvalifikovaný souhlas k tomuto zákroku. Tím došlo k zásahu do jejích osobnostních práv," uvedla soudkyně.

Vítkovická nemocnice, která má nyní jiné vlastníky, zatím neví, jak se k verdiktu soudu postaví a zda se proti němu odvolá. "Soud nepřihlédl k tomu, že lékaři jednali v zájmu zachování zdraví pacientky, která podruhé rodila císařským řezem, měla ztenčenou dělohu a hrozilo, že při dalším těhotenství praskne," sdělila mluvčí nemocnice Simona Součková.

Ferenčíková byla s rozsudkem spokojená

Právní zástupkyně Ferenčíkové Michaela Tomisová rozsudek přivítala. Spokojená je i poškozená Romka. "S tím, že neuspějeme s požadavkem na náhradu újmy, jsem trošku počítala, protože na tuto věc existují různé právní názory," řekla Tomisová s tím, že ještě zváží možnost odvolání proti nepřiznání odškodného. Soud ale podle ní vydal jednoznačně pozitivní signál směrem k nemocnicím. "Lékaři se mají chovat v souladu se svým svědomím, nesmí to ale být v rozporu s právy pacientů," dodala Tomisová.

Kvůli sterilizacím bez výslovného souhlasu rodiček, provedeným převážně v průběhu 90. let minulého století, se na právníky dosud obrátilo asi osm desítek většinou romských žen, převážně z Ostravska a ze severních Čech. V Ostravě tyto ženy dokonce založily vlastní spolek a pravidelně se scházejí.

Kauzou, které se dostala až na parlamentní půdu, se zabývala také kancelář ombudsmana, která před několika měsíci podala policii prvních osm podnětů k zahájení trestního stíhání kvůli nedobrovolným sterilizacím. Jde o zákroky za posledních třicet let. "Vzhledem k období i počtu jde o ojedinělé případy, kterých je skutečně málo," uvedl před časem ombudsman Otakar Motejl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků