Hlavní obsah

Nejvyšší soud zrušil trest pro faráře, který napadl estébáka

Nejvyšší soud ve čtvrtek zrušil 30 let starý verdikt, jimž byl někdejší disident a evangelický duchovní Jan Šimsa odsouzen za údajné napadení pracovníka Státní bezpečnosti (StB) k osmi měsícům vězení.

Nejvyšší soud zrušil trest pro faráře, který napadl estébáka

Vše se mělo stát ve chvíli, kdy se u Šimsů konala domovní prohlídka. Duchovní měl obavy o rodinu a do jednoho důstojníka strčil. StB tvrdila, že mu dal i facku, což Šimsa popírá.

Duchovní přiznává jen strkanec s tím, že hájil své nejbližší. Nejvyšší soud ve čtvrtek po vleklých jednáních dospěl k závěru, že původní rozsudek nad Šimsou byl nezákonný, a proto jej zrušil.

Kauzu vrátili ústavní soudci
Nejvyšší soud (NS) se kauzou osmasedmdesátiletého Šimsy zabýval opětovně. Nedávno totiž odmítl zrušit jeho trest, k čemuž dostal podnět z ministerstva spravedlnosti.

Ústavní soud však označil tento postoj za nesprávný a příliš formalistický. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poté podal ve prospěch Šimsy druhou stížnost pro porušení zákona.

Nejvyšší soud tak byl nucen se případem zabývat znovu a postupovat v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu.

Strkanice kvůli textu Patočky
V roce 1978 prováděla StB u Šimsy domovní prohlídku. Jednomu z důstojníků se dostal do ruky osobní dopis od tehdy již zesnulého filozofa Jana Patočky, který rodina považovala za vzácnou památku. Jeden z důstojníků se rozhodl text odnést, což se stalo příčinou strkanice.

Podle Šimsových vzpomínek se pracovníci StB obořili na jeho syna a manželku, do jednoho z důstojníků proto strčil celým tělem a muž upadl na postel. Nic se mu nestalo. Šimsa byl po 61 výsleších potrestán brněnským městským a pak krajským soudem za útok na veřejného činitele.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků