Hlavní obsah
Zprava premiér Andrej Babiš, ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nahodilá opatření proti lidem. Právníci podali kvůli nouzovému stavu trestní oznámení na politiky

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu. Důvodem jsou opatření v rámci nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru.

Zprava premiér Andrej Babiš, ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Nahodilá opatření proti lidem. Právníci podali kvůli nouzovému stavu trestní oznámení na politiky

Právníci čtveřici podezírají v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z řady trestných činů, například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení.

O trestním oznámení informoval v úterý Zahumenský ČTK. „Domnívám se, že úterní vyjádření ministra vnitra, že 'jediný, kdo má plán, je virus', plně koresponduje s námi provedenou analýzou v trestním oznámení," uvedl k tomu advokát.

Právníci se domáhají toho, aby policie prošetřila „pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni". „Ze všech kroků vlády vyplývá, že rozhodnutí byla zcela nahodilá, vzájemně si odporující a některá z nich byla dokonce v rozporu se zájmy obyvatel České republiky," napsali v dokumentu.

Podle nich také není zřejmé, jak vláda zhodnotila dopady svých kroků na budoucí život v České republice, zejména pokud jde o státní rozpočet a ohrožení veřejného zdravotnictví, „kterému budou chybět miliardy na péči o nemocné".

Autoři textu vyčítají vládě, že nepostupovala v souladu s pandemickým plánem a nereagovala na vyhlašované pandemické fáze WHO. Tvrdí také, že v Česku je ohrožen přístup obyvatelstva ke zdravotní péči a že vláda nezajistila zdravotnické prostředky, které následně nakoupila nehospodárně.

Kritizují dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také „snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření". Připomínají rovněž překročení pravomoci vlády ohledně schválení odkladu senátních voleb na Teplicku a dále omezení zastupitelstev.

Podle Zahumenských tak mohli zmínění politici spáchat mimo jiné i ublížení na zdraví z nedbalosti, porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušení osobní a věcné povinnosti pro obranu státu, šíření poplašné zprávy či nedbalostní maření úkolu úřední osoby.

Právníci odeslali dokument pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Vedle Babiše, Vojtěcha, Hamáčka a Prymuly míří oznámení také na „případné další dosud neustanovené osoby".

Manželé se už kvůli způsobu vyhlášení nouzového stavu a navazujících opatření obrátili jak na správní soud, tak i na Ústavní soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků