Hlavní obsah

Na Ruzyni přistálo letadlo z Německa, nekomunikovalo s dispečery

Na letišti v pražské Ruzyni přistál v úterý večer malý sportovní letoun s rakouskou registrací, který nereagoval na volání dispečerů. Pilot letící z německého Stuttgartu, zřejmě Němec seniorského věku, nekomunikoval vysílačkou, a to ani poté, co přistál na uzavřené dráze. Případem se zabývá cizinecká policie a ústav pro vyšetřování leteckých nehod.

Na Ruzyni přistálo letadlo z Německa, nekomunikovalo s dispečery

Malé sportovní letadlo registrované v Rakousku zaznamenali dispečeři na radaru v úterý v podvečer. Pilot podle mluvčího Řízení letového provozu ČR Richarda Klímy vstoupil do vzdušného prostoru bez povolení, navíc směřoval na uzavřenou dráhu, což bylo výrazné bezpečnostní riziko.

Pilot ke všemu nekomunikoval s řídící věží. „Dispečink se ho snažil upozornit rovněž varovným kuželem světla, ani na to nereagoval,” upřesnil mluvčí.

Na místo vyjely hlídky cizinecké policie, pod kterou letiště spadá, a zároveň tam byla vyslána sanitka. Policie zatím k případu podrobnosti nesdělila. Podle informací Radiožurnálu šlo o děvětasedmdesátiletého Němce. Letěl se sportovním letounem Mooney M-20J s registrací OE-DSF.

Záznam monologu dispečerky z řídicí věže, která se s pilotem snažila spojit

„Mně tam sedlo neznámý letadlo,“ říká na závěr své snahy o spojení s pilotem dispečerka, která se z řídicí věže snažila s letadlem neúspěšně spojit.

Klíma Novinkám sdělil, že pilot nakonec přistál na uzavřené dráze. Hlavní ranvej 06/24 je v těchto dnech uzavřená kvůli odgumování a údržbě. Incident se obešel bez zranění. Doprovodné vozidlo letoun doprovodilo ke starému terminálu 3, kam si pro pilota došli policisté. Ti ho převezli na služebnu cizinecké policie u letiště.

Podle předběžných závěrů se jednalo o chybný postup pilota, hlavní slovo ale budou mít podle Klímy vyšetřovatelé. Okolnosti incidentu bude zjišťovat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků