Hlavní obsah
 

Na pražském soudu se usídlil roj včel

Správu budovy obchodního úseku Městského soudu v Praze zaměstnaly v úterý odpoledne včely. Jejich roj se usadil zvenčí na oknech v přízemí. Pracovníci soudu povolali odbornou firmu. Včely shodou okolností obalily okna soudu den poté, kdy se slavil Světový den včel.

 
Na pražském soudu se usídlil roj včel

Včelí roj zaznamenali pracovníci soudu v odpoledních hodinách. Hmyz zaujal také kolemjdoucí, kteří si rojení fotili a natáčeli na mobily. Městská policie později ohraničila místo bezpečnostní páskou.

Jeden z pracovníků soudu podle svých slov volal hasičům, kteří ale podobné situace neřeší, a tak ho odkázali na včelaře. Ti prý ale pracovníka nasměrovali na deratizátorskou firmu, která se kromě hubení hlodavců zabývá i hmyzem.

Podobný rozruch vyvolal roj včel i v neděli v těsné blízkosti Karlova mostu. Roj se usídlil na sloupu veřejného osvětlení, nakonec si pro něj po dohodě s hasiči přijel včelař.

Roj včel u Karlova mostu

Foto: Ondra Novotný (Facebook)

Kuriózní je, že včely obsadily veřejná místa v době, kdy se připomíná jejich svátek. V pondělí se totiž slavil Světový den včel (anglicky World Bee Day).

Včely jsou jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Na jejich opylování jsou kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez jejich pomoci vytvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen.

Přírodovědci v posledních letech varují před vymíráním včel vlivem znečištění životního prostředí, které by mohlo mít v přírodě fatální následky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků