Hlavní obsah

Moldavané budovali na Zlínsku dvě továrny na nelegální výrobu cigaret

Celníci odhalili a zlikvidovali na Zlínsku dvě továrny na nelegální výrobu cigaret. Rozsáhlá moderní výrobna byla v obci Lužkovice, další továrna působila v areálu bývalého zemědělského družstva ve Všemině. Celková škoda jen na spotřebních daních by mohla přesáhnout 29 miliónů korun.

Moldavané budovali na Zlínsku dvě továrny na nelegální výrobu cigaret

"V nelegálních továrnách byly zajištěny čtyři výrobní a dvě balicí linky na cigarety, přes 1,3 miliónu kusů padělků cigaret značek Marlboro a Classic, šest tun řezaného tabáku, 400 tisíc kusů padělků moldavských tabákových nálepek a další milióny kusů komponentů na výrobu cigaret," řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Operace proti nelegálním výrobcům a distributorům cigaret probíhala od počátku roku. Na odhalení továrny v Lužkovicích spolupracovali i celníci ze Slovenska. Součástí zásahu byly domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na osmi místech Zlínska. Továrna byla podle Bartáka odhalena v rané fázi nelegální výroby, čímž celníci předešli zaplavení tuzemského trhu velmi zdařilými padělky cigaret značky Marlboro.

Nelegální továrnu na cigarety měli na starosti cizinci

Foto: Celní správa

"Pachatelé plánovali rozsáhlou a dlouhodobou nelegální výrobu cigaret. O tom svědčí mimořádná úroveň a kapacita vybudované nelegální továrny, protože byly k výrobě připraveny další cigarety značek Jin Ling, Globe a Mars. Operace zabránila škodě na nepřiznané a neodvedené spotřební dani z tabákových výrobků nejméně ve výši 26 miliónů korun," dodal Barták.

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní akce Desta

Video: Policie ČR

Továrnu řídili Moldavané 

Továrnu ve Všemině podle celníků pravděpodobně řídili moldavští státní příslušníci. "Operace odhalila v podstatě 'předsunutou' nelegální výrobu cigaret ze zemí bývalého Sovětského svazu na území Evropské unie, čímž pachatelé pravděpodobně chtěli eliminovat jak ztráty způsobené úspěšnými odhaleními pašování cigaret na vnější hranici Evropské unie, tak i snížit logistické náklady spojené právě s dopravou pašovaných cigaret," popsal Barták.

Nelegální továrnu na cigarety měli na starosti cizinci

Foto: Celní správa

Podle něj odhalení opět v počáteční fázi výroby zabránilo tomu, aby se na tuzemský trh dostaly cigarety, které by způsobily na nepřiznané a neodvedené spotřební dani z tabákových výrobků škodu přesahující tři milióny korun. Objekt nelegální výrobny ve Všemině byl podle Bartáka v katastru nemovitostí zapsán na neexistující rumunskou osobu s použitím falešného rumunského občanského průkazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků