Hlavní obsah

Mezinárodní gang dostal tresty za převedení stovek Čečenců

Členové mezinárodního gangu převaděčů dostali v úterý u karvinského okresního soudu několikaleté tresty vězení za převedení stovek běženců - zejména Čečenčů. Pašovali je od října 2004 do února 2005 přes Českou republiku do Rakouska, než je policejní komando pozatýkalo.

Mezinárodní gang dostal tresty za převedení stovek Čečenců

Organizovaná skupina působící v Česku, v jejímž čele stál 28letý Ukrajinec Andriy Samosenko, na tom vydělala nejméně 1,5 miliónu korun. Hlava gangu - Samosenko - proto odešel od soudu s pětiletým trestem vězení. Další členové skupiny - dva Češi, jedna Češka a jeden Rus - si vyslechli nepodmíněné tresty od 2,5 do 3,5 roku. Policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu jim při razii zabavil značné částky v korunách, eurech a dolarech, nelegálně držené zbraně, auta a přístroje na noční vidění.

Členové bandy spolupracovali s polskou stranou, s muži přezdívanými Alim a Alexejem. Ti jim běžence, mezi nimi i malé děti, z Polska předávali.

Mezinárodní skupina si běžence převzala v noci v Karviné nebo Českém Těšíně po překročení česko-polské hranice a převážela je v osobních autech do jižních Čech k rakouským hranicím. Tam je v noci navedli, a řekli jim, kudy se mají dostat přes hranice na bohatý západ. Podle soudu vybíral gang od jednoho běžence za převedení v průměru 350 eur. Několik běženců však chytila česká nebo rakouská pohraniční policie.

Skupinu usvědčily odposlechy

Gang usvědčily zejména odposlechy mobilních telefonů a pozdější policejní sledování. V odposleších se podle státního zástupce domlouvali o počtu běženců, jako o pokládání koberců nebo podlahy. Počet běženců udávalo číslo, kolik má být položeno metrů čtverečních koberců nebo podlahy. Řidič, který běžence v autě převážel, si vydělal za jednu jízdu od 200 do 300 eur.

"Soud musí s podivem konstatovat, že se do této činnosti klidně zapojili i bezúhonní čeští občané," podotkl po vynesení rozsudku předseda senátu Kamil Babušek. Češka, která byla členkou gangu, se údajně do jeho šéfa zamilovala a proto bezmezně plnila jeho pokyny. Často jela v roli takzvaného předjezdce, aby případně upozornila na policejní kontrolu. Podle žalobce navíc hlavní organizátor Samosenko uzavřel v Česku fiktivní manželství, aby získal trvalý pobyt. Podmíněné tresty u soudu dostalo i dalších šest lidí, například dva pražští taxikáři, kteří se do některých akcí zapojili.

Samosenko ve své závěreční řeči tvrdil, že k převádění ho donutila čečenská mafie, která působí v Polsku. "Vymáhali po mně dlužnou částku, vyhrožovali mé rodině," zdůvodnil, proč se do pašování lidí zapojil. Všichni hlavní organizátoři se na místě proti trestům odvolali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků