Hlavní obsah
Roman Janoušek na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo

Lobbista Janoušek do vězení nepůjde. Dostal dvouletý odklad

Lobbista Roman Janoušek zatím do vězení nenastoupí. Krajský soud v Brně rozhodl o dvouletém odkladu ze zdravotních důvodů, uvedla Česká televize. Janoušek původně dostal za sražení ženy autem trest 4,5 roku. Odpykal si jen část, pak ho dočasně propustili.

Roman Janoušek na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo
Lobbista Janoušek do vězení nepůjde. Dostal dvouletý odklad

„Soud formálním rozhodnutím přerušil klientovi výkon trestu. Uvedené rozhodnutí vyplynulo ze závěrů znaleckého zkoumání, které zadal Městský soud v Praze a který tento posudek postoupil Brněnskému soudu k rozhodnutí v jeho věci o přerušení,“ sdělil Právu v úterý Janouškův advokát Lukáš Trojan.

„Závěry posudku jednoznačně potvrdily, že klient trpí závažnou a nevyléčitelnou zdravotní poruchou, která jej může ohrozit na životě. Tento zdravotní stav je neslučitelný s výkonem trestu odnětí svobody,“ dodal právník.

Lobbista v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec dostal 4,5 roku za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014.

V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu. Janoušek žádá o odpuštění zbytku trestu. Poukazuje na špatný zdravotní stav, kvůli kterému mu justice výkon trestu v minulosti přerušila. Stěžoval si na problémy s hlavou.

Policisté Romanu Janouškovi po nehodě nenasadili pouta a po výslechu ho pustili.

Foto: TV Prima

Brněnský krajský soud loni v listopadu zamítl Janouškovu další žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janoušek se v určeném termínu do věznice nevrátil. Jeho advokát podal v Praze žádost o odpuštění zbylého trestu, pražský soud ale celý spis následně zaslal do Brna. To trvalo na tom, že o žádosti by měl rozhodnout ten soud, který Janouškův případ řešil jako první, tedy Městský soud v Praze. Nejvyšší soud mu dal za pravdu.

„Soud bude rozhodovat v neveřejném zasedání, zatím ale nemá k dispozici doplnění k lékařské zprávě, které si vyžádal předseda soudního senátu“, sdělila v úterý Právu mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Soudce měl ještě několik dotazů ke zkoumání Fakultní nemocnice Olomouc. Posudek vytvořila znalecká komise složená ze specialistů z oborů psychologie, neurologie a neurochirurgie. Doplněk by měl podle Puci dorazit v řádu dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků