Hlavní obsah

Korupce v kauze biolíh se nekonala, potvrdila Vesecká

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že žalobkyně z Prahy 1 Jana Herzegová postupovala správně, když zastavila trestní stíhání aktérů kauzy biolíh. Ta souvisela s lobbistou Františkem Vybíralem. Zastupitelství ale současně řeklo, že je potřeba případ ještě dál šetřit, protože se mohly stát jiné trestné činy.

Korupce v kauze biolíh se nekonala, potvrdila Vesecká

Vybíralovi podle detektivů ÚOOZ kolínský lihovar dal půjčku 15 miliónů - peníze byly podle vyšetřovatelů určeny na úplatky k získání zakázek na výrobu příměsi do benzínu.

"V přezkoumání spisového materiálu v tzv. trestní věci biolíh nezjistilo Nejvyšší státní zastupitelství porušení zákona ze strany Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 v postupu spočívajícím v zastavení trestního řízení," řekl Právu mluvčí NSZ Pavel Foltán.

Věc se ale zřejmě bude dál šetřit, NSZ navrhlo, že v kauze sice nešlo o korupci, jak se původně vyšetřovatelé domnívali, ale z předložených materiálů podle Foltána plyne, že mohlo jít o zvýhodňování věřitele a o podvod.

Do kauzy byli zapojeni i ministerští úředníci

Policie na podzim 2005 zdokumentovala předání 15 miliónů korun, které údajně měly sloužit jako úplatek. V březnu 2006 policisté obvinili z údajné korupce ve státní správě šest lidí.

Mezi obviněnými je bývalý náměstek ministra dopravy Petr Pospíchal, ředitelka jeho sekretariátu Ludmila Schwarzová či administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička a lobbista Vybíral.

Jeho prostřednictvím podnikatelé údajně korumpovali státní zaměstnance a další lidi. Jako případ ovlivňování vyšetřování ze strany ČSSD uvedl případ ve své známé zprávě i šéf ÚOOZ Jan Kubice

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků