Hlavní obsah
Nejnáročnější rekonstrukcí prochází tzv. hokejka v ulici Čs. armády s více než stovkou bytů. Práce skončí v listopadu. Foto: Pavel Čempěl

Kinský v Liberci prohrál další spor o majetek

František Oldřich Kinský prohrál ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci restituční spor o rekreační areál v Rynarticích na Děčínsku. Rekonstruovaný zámeček, další budovy a pozemky v hodnotě přes 20 milionů korun tak zůstávají majetkem firmy MTT Company. Proti rozsudku už není odvolání, Kinského advokát Jaroslav Čapek však řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Nejnáročnější rekonstrukcí prochází tzv. hokejka v ulici Čs. armády s více než stovkou bytů. Práce skončí v listopadu. Foto: Pavel Čempěl
Kinský v Liberci prohrál další spor o majetek

Předseda senátu Krajského soudu v Liberci Lubomír Ptáček se při zamítnutí Kinského nároku na nemovitosti v Rynarticích odvolal se na Benešovy dekrety, na jejichž základě byl po druhé světové válce konfiskován majetek kolaborantů, zrádců, Maďarů a Němců - s výjimkou lidí, kteří sami trpěli nebo bojovali proti nacistům. "Německá národnost Kinského otce přešla i na jeho syna," vysvětlil Ptáček.

Stejně neúspěšně dopadl pro Kinského letos v květnu u Krajského soudu v Liberci spor s obcí Prysk na Českolipsku o 4500 metrů čtverečných pozemků, vesměs málo lukrativních luk a mokřin. Krajský soud v Liberci zamítl letos v červnu ještě nárok Kinského na několik cest, lesních a zemědělských pozemků a restauraci v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku.

Ve všech třech skončených případech se krajský soud zabýval Kinského odvoláním po prohraných sporech u okresních soudů - v České Lípě a v Děčíně.

Měl by se vyjádřit Evropský soudní dvůr

Čapek dnes vůbec poprvé požádal jakýkoliv soud, aby ještě před ukončením jednání položil předběžnou otázku Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Týkala se by výkladu Benešových dekretů o zabavení majetku.

Podle Čapka by měl Evropský soudní dvůr odpovědět, jestli není v rozporu s právem Evropské unie, že československý stát směl na základě Benešových dekretů zabavovat lidem majetek, aniž by s nimi řízení o konfiskaci zahájil jako s jednotlivci.

Kinský totiž žil v době po vydání Benešových dekretů jako malé dítě s matkou v Argentině a také jeho poručník - strýc, byl mimo československé území. Československá republika proto po druhé světové válce musela doručit rozhodnutí o konfiskaci majetku Kinských pouze s pomocí veřejné vyhlášky.

Krajský soud ovšem kvůli otázce pro Evropský soudní dvůr dnešní odvolací řízení nepřerušil a Kinskému majetek nevrátil. "Evropské právo vzniklo v roce 1958 a nelze ho uplatňovat na případy z dřívější doby," konstatoval Ptáček. O stejnou předběžnou otázku pro Evropský soudní dvůr ale Čapek požádá Nejvyšší soud v Brně. "Tam mně už budou muset vyhovět," prohlásil Čapek.

Majetek za 5 miliard korun

U soudů podal Čapek za Kinského 157 žalob. Někteří odborníci odhadli hodnotu požadovaného majetku zhruba na 40 miliard korun. Čapek ale hovoří o třech až pět miliardách korun.

Pět sporů Kinský už pravomocně vyhrál, a patří mu tak pozemky v Újezdu u Chocně, polnosti a kus lesa v Běstovicích, polnosti s rybníkem ve Skořenicích na Choceňsku, hájenka, rybník, bývalá obora a anglický park v Bošíně na Choceňsku a náhrobní kaple ve Veltrusích. I s dnešním prohrál pět sporů - včetně žaloby na vydání Paláce Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Ani jeden z případů však ještě není uzavřený.

Československý stát zabavil majetek Kinským na základě Benešových dekretů po druhé světové válce za údajnou spolupráci s nacisty. Restituční zákony přitom neumožňují vracet majetek konfiskovaný na základě dekretů. Kinský o sobě tvrdí, že je Čech, české občanství získal odvozením od původního československého, které na něj přešlo po rodičích, československých státních občanech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků