Hlavní obsah
David Rath Foto: Milan Malíček, Právo

Kauzu Rath převzali středočeští žalobci

Ústecké krajské státní zastupitelství předalo v pátek celý korupční případ poslance Davida Ratha a dalších sedmi obviněných středočeským kolegům. Právu to řekla náměstkyně ústeckých žalobců Lenka Bradáčová.

David Rath Foto: Milan Malíček, Právo
Kauzu Rath převzali středočeští žalobci

Bradáčová jako důvod uvedla fakt, že nejzávažnějším skutkem z celé kauzy je údajné převzetí úplatku Rathem, které se odehrálo ve středních Čechách.

"Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný. V tomto případě se jedná o trestný čin, jehož se měl dopustit obviněný David Rath v obci Rudná, tedy v obvodu Krajského státního zastupitelství v Praze, a to přijetím úplatku v souvislosti s veřejnou zakázkou na projekt 'Rekonstrukce zámku Buštěhrad'," zdůvodnila Bradáčová.

Podle ní došlo ke spáchání skutků na území tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy -, uplatnilo se však pravidlo, kdy případ řeší to zastupitelství, na jehož území byl spáchán skutek nejpřísněji trestaný.

Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci. "Přestože tyto námitky nemají oporu v trestním řádu, vyhodnotili jsme je jako podněty k výkonu dohledu a předáme je Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze," připomínky Rathových obhájců Bradáčová.[celá zpráva]

Rath bude u jednání o jeho imunitě

Davida Ratha zadržela policie v polovině května před domem Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici od vína, v níž policisté nalezli sedm miliónů korun. Podle policie mělo jít o úplatek. Kvůli možnému ovlivňování svědků poslal soud předního politika nedlouho po zadržení do vazební věznice v Litoměřicích. [celá zpráva]

Odtud byl zatím odvezen pouze jednou, když o něm jednal sněmovní mandátový a imunitní výbor, který doporučil Poslanecké sněmovně zbavit exhejtmana Středočeského kraje poslanecké imunity. O ní budou Rathovi bývalí kolegové jednat v úterý a sám obviněný poslanec by měl být jednání v dolní komoře parlamentu přítomen. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků