Hlavní obsah
Obžalovaný Lukáš Nečesaný loni u Krajského soudu v Hradci Králové Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Kauza Nečesaného nekončí. Vrchní soud případ pokusu o vraždu kadeřnice vrátil

Případ Lukáše Nečesaného, kterého obžaloba viní z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích, se vrátí ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu z loňského listopadu, který Nečesaného pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Hradecký soud by měl případ znovu projednat. Vyplývá to z informací na webu justiční databáze Infosoud. Na rozhodnutí upozornila Česká televize.

Obžalovaný Lukáš Nečesaný loni u Krajského soudu v Hradci Králové Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Kauza Nečesaného nekončí. Vrchní soud případ pokusu o vraždu kadeřnice vrátil

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,” je uvedeno k rozhodnutí vrchního soudu z 23. března v databázi Infosoud.

Podle verdiktu krajského soudu z loňského 20. listopadu se nepodařilo prokázat, že to byl Nečesaný, kdo v únoru 2013 kadeřnici napadl. S tím nesouhlasila státní zástupkyně, která se proti osvobozujícímu rozsudku na místě odvolala.

Soud se tehdy zabýval kauzou už počtvrté, třikrát Nečesaného uznal vinným. Teď se tedy bude krajský soud kauzou zabývat popáté.

Mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek zatím informaci o rozhodnutí vrchního soudu nekomentoval. „Zatím jsme spis neobdrželi," řekl.

Nečesaný rozhodnutí nemá

Otec obžalovaného Luděk Nečesaný řekl, že o rozhodnutí vrchního soudu oficiálně nic neví. "Takovou informaci jsme dosud neobdrželi. V datové schránce k tomu nemám já, syn ani jeden z právníků vůbec nic," řekl Nečesaný. Podivil se nad rychlostí, s jakou odvolací soud rozhodl.

"Musím říci, že nad takovým případem, který 14. března doputuje na vrchní soud a 23. března je už rozhodnuto, je potřeba se zamyslet. Případ se táhne čtyři roky a rozsudek hradeckého krajského byl vyhotoven velmi precizně, má 90 stran," řekl Nečesaný. "Odvolání státní zástupkyně bylo tak hloupé, že si nedovedu představit, že by mu mohl někdo vyhovět. Ale počkáme si na písemné vyhotovení," řekl Nečesaný.

Předseda senátu Miroslav Mjartan loni 20. listopadu při vynášení rozsudku řekl, že se nepodařilo přesvědčivě dokázat, že to byl obžalovaný, kdo útočil. "Vina obžalovanému musí být prokázána bez jakékoli pochybnosti a to se nestalo… Nebylo prokázáno, že to byl Lukáš Nečesaný, kdo se útoku dopustil. Nebyl proveden důkaz, který by obžalovaného jasně usvědčoval," uvedl Mjartan.

Několik let jednání

Státní zástupkyně pro Nečesaného navrhovala trest 13 let vězení. Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 před koncem pracovní doby, opakovaně ji udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a přes 10 000 Kč. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.

Původní senát krajského soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek podruhé uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesanému ale v dubnu 2016 dal opět 13 let vězení, odvolací vrchní soud rozsudek potvrdil. Po dovolání v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému přerušil a oznámil, že předchozí rozsudek zrušil. Počtvrté, již pod novým senátem, hradecký soud kauzu projednal mezi loňským 6. zářím a 20. listopadem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků