Hlavní obsah
Požár autobus zcela zničil. Foto: Hasičský sbor města Rožnov pod Radhoštěm

Kajínek má opět šanci na nový proces

Vrchní soud v Praze v pondělí v neveřejném odvolacím jednání zrušil verdikt plzeňského krajského soudu, který v září zamítl žádost doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka o nový proces. Plzeňský soud bude žádost projednávat znovu.

Požár autobus zcela zničil. Foto: Hasičský sbor města Rožnov pod Radhoštěm
Kajínek má opět šanci na nový proces

Plzeňský soud Kajínkovu žádost zamítl loni v září. Vrchní soud mu ale případ vrátil.

"Důvodem jsou formální procesní pochybení, ke kterým došlo před plzeňským krajským soudem. Tato pochybení se stala při opatřování a provádění důkazů. Ve zrušujícím rozhodnutí a rozhodnutí k novému projednání budou uloženy plzeňskému soudu úkony, které bude nutné provést. Víc nelze sdělit," odpověděl v pondělí na dotazy Práva soudce vrchního soudu Rudolf Tomašovič.

Advokátka: přejeme si jiného soudce

Rozhodnutí o novém projednání případu uvítala Kajínkova současná obhájkyně Klára Slámová. "S rozhodnutím vrchního soudu jsem velmi spokojena. Rozsudek plzeňského soudce Tomáše Boučka nemohl obstát. Soud nevyslechl pana Kajínka, neprovedl některé navržené důkazy, v rozhodnutí neuvedl, proč je zamítl. Byly tam chyby v předvolávání svědků," zdůraznila advokátka.

Slámová vyjádřila nespokojenost s tím, že Kajínkův případ má opět rozhodovat senát vedený Boučkem. "Jsem přesvědčena, že by už případ soudit neměl, protože není nestranný. Bohužel případ dostane zpět. Námitku podjatosti jsme vznesli. Doufáme, že pan soudce Bouček si zachová tvář a že se sám po tom debaklu případu vzdá. To by bylo nejsprávnějším řešením z jeho strany," poznamenala Slámová.

K rozhodnutí se na plzeňském soudu nikdo nevyjádřil. "Neznáme rozhodnutí. Nebyly nám sděleny konkrétní důvody. Nic jsme od vrchního soudu nedostali," řekl Právu plzeňský krajský soudce. 

Kauza se táhne od roku 1998

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek byl odsouzen na doživotí za vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliána Pokoše, také postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

Krajský soud v Plzni potrestal Kajínka doživotím v červnu 1998. V roce 1999 Vrchní soud v Praze rozsudek potvrdil. Na podzim 2000 Kajínek utekl z věznice Mírov na Šumpersku a byl dopaden v pražském bytě manželky orlického vraha Ludvíka Černého.

Kajínek svou vinu vždy popíral a jeho příznivci dodnes pořádají demonstrace za jeho propuštění. O obnovu případu požádal Kajínkův advokát v lednu 2004. Plzeňský krajský soud to sice odmítl, ale vrchní soud teď jeho rozhodnutí zrušil.

Jaká byla skutečná role policistů?

Žádost advokát zdůvodnil zejména novými svědky, kteří téměř před jedenácti lety viděli z vazební cely střelbu v serpentinách před plzeňskou věznicí na Borech. Zločin se podle nich prý stal jinak, než jak jej ve verdiktu nad Kajínkem popsaly soudy.

Kajínkova obhajoba tvrdila, že za zločiny stojí tehdejší plzeňští policisté. Na základě jejich nových podezření a důkazů Inspekce ministra vnitra po letech znovu roli policistů prověřovala. Dospěla ale opět k závěru, že policisté žádný trestný čin nespáchali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků