Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archiv Regionálního muzea v Chrudimi

Jelen zranil turistu v návštěvnickém centru na Kvildě. Čeká ho smrt

Už přes čtrnáct dní je uzavřena procházka mezi jeleny v návštěvnickém centru na Kvildě na Šumavě. Jelen tam přišel do kontaktu s turistou a způsobil mu zranění. Myslivci zvíře budou muset zastřelit, protože ztratilo veškerou plachost. Uvedl to mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Ilustrační foto Foto: archiv Regionálního muzea v Chrudimi
Jelen zranil turistu v návštěvnickém centru na Kvildě. Čeká ho smrt

„Došlo k přímému kontaktu mezi návštěvníkem a jelenem,” konstatoval Dvořák s tím, že návštěvník byl zraněn a ošetřen. „Jsme s ním od chvíle, kdy se to stalo, v kontaktu,“ dodal Dvořák.

Návštěvníci do centra mohou vstoupit, ale jelenárium se třinácti kusy zůstává uzavřeno. Jelen, který útočil, bude zastřelen.

„Víme přesně, který jelen útočil. Ztratil veškerou plachost a ostych před lidmi. Jeho jednání je velmi nepředvídatelné až nebezpečné,“ konstatoval Dvořák.

Nebezpečný by byl i v přírodě

Zmínil, že tohoto jelena nelze vypustit ani do volné přírody. „Jeho chování je natolik vadné, že by mohl ohrožovat turisty, a nedá se použít ani do chovu,“ řekl Dvořák.

Pro zaměstnance parku to není zas až tak neobvyklý úkol. Ročně odstřelí přes tisíc kusů jelení zvěře, aby ochránili mladé stromky a udržovali rovnováhu ekosystému na Šumavě.

Výběh s jeleny by měl být pro návštěvníky otevřen znovu v následujícím týdnu. „Do budoucna uvažujeme o tom, že návštěvníky od výběhu budou dělit vyšší ploty,“ dodal Dvořák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků