Hlavní obsah
Shahram Abdullah Zadeh u soudu Foto: Miroslav Homola, Právo

Íránec stíhaný za daňové úniky rekordní kauci 100 miliónů korun nezaplatí

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh, stíhaný za rozsáhlé daňové úniky, podal stížnost proti rozhodnutí brněnského krajského soudu, který stanovil kauci za jeho propuštění na sto miliónů korun. Informovala o tom v pondělí mluvčí soudu Simona Tesařová. Kauzou se proto bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Shahram Abdullah Zadeh u soudu Foto: Miroslav Homola, Právo
Íránec stíhaný za daňové úniky rekordní kauci 100 miliónů korun nezaplatí

Stomiliónová peněžní záruka za propuštění z vazby a následné stíhání na svobodě je nejvyšší kaucí, kterou dosud brněnský krajský soud stanovil. Kauci stanovil soud minulé úterý. Zadeh měl do nedělní půlnoci možnost podat proti ní stížnost. Protože tak učinil, lze předpokládat, že požadovaných sto miliónů korun na účet soudu v termínu, který byl stanoven do 16. října, nesloží.

Cizinec je stíhán za rozsáhlé daňové úniky se škodou 2,5 miliardy korun. Jeho advokát Pavel Čapčuch v uplynulých dnech řekl, že kauce stanovená soudem je nepřiměřeně vysoká. Čapčuch nabízel za Zadehovo propuštění 40 miliónů korun, které by za cizince složili jeho blízcí.

Dále upozorňoval soud na to, že pokud by se k tomu zohlednil Íráncův majetek, který zajistila policie, šlo by o částku mezi 110 až 130 milióny korun. Soud v úterý zamítl žádost Zadeha o propuštění z vazby. Soud nepřijal ani nabídku záruky důvěryhodných osob za Zadeha a také nepřijal nabídku dohledu probačního úředníka nad cizincem, pokud by byl propuštěn na svobodu. Místo toho stanovil kauci.

Na objasňování Zadehovy kauzy pracují podle informací ČTK specialisté z policejního útvaru pro boj s korupcí a finanční kriminalitou. Zadeh je podezřelý z toho, že byl organizátorem podvodů s pohonnými látkami, které přivážel do ČR ze Slovinska a Německa. Škoda se odhaduje na 2,5 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků