Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Iráčan odjel z ČR bojovat za Islámský stát. Byl jen v kanceláři, říká u soudu jeho otec

Případ Iráčana Watheqa Muhammada Yousefa al-Samarraie (26), který podle obžaloby odletěl z Prahy bojovat za Islámský stát, otevřel ve středu pražský městský soud, u kterého mladík čelí obžalobě z teroristického útoku a účasti v teroristické skupině. V případě odsouzení mu hrozí 12 až 20 let. Samarraie je stíhán jako uprchlý.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Iráčan odjel z ČR bojovat za Islámský stát. Byl jen v kanceláři, říká u soudu jeho otec

Mladík, který má v České republice trvalý pobyt, studoval tu a oženil se, se podle státního zástupce Martina Bílého přidal před šesti lety k teroristické organizaci Islámský stát. V lednu 2015 podle obžaloby odletěl z Letiště Václava Havla do Turecka, odkud se dostal do Mosulu v severním Iráku, tehdy ovládaném Islámským státem, s jehož ideologií se podle Bílého ztotožnil.

V dubnu 2015 se pak podle obžaloby aktivně zapojil do útoku na ropnou rafinérii v Bajdží. Al Samarraie podle Bílého útočil na iráckou armádu i koaliční jednotky. Po zranění raketou působil pak prý v Mosulu jako učitel v rámci propagandy IS.

Podle mladíkova otce, který ve středu před soudem vypovídal jako svědek, se ale al Samarrai bojů neúčastnil. „Asi pracuje v kanceláři, samotného útoku se neúčastnil," řekl otec obžalovaného, který dostal loni v červenci u pardubického soudu tříletou podmínku za financování terorismu.

Muž totiž poslal do Mosulu svému synovi dolary v hodnotě zhruba 54 tisíc korun, aby se mohl se svou manželkou a synem z Mosulu odstěhovat a on jako otec tak mohl konečně obejmout svého vnuka.

Ve středu u soudu nicméně muž prohlásil, že trochu tuší, že dny jeho syna jsou sečteny. „Myslím, že je někde pod troskami Mosulu, on i jeho manželka se synem,“ uvedl muž.

Soud bude pokračovat na konci dubna, kdy by měla vypovídat bývalá manželka obžalovaného, která ho opustila, když se začal al Sammarraie měnit a inklinovat k islamismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků