Hlavní obsah

Inspekce znovu odložila zákrok policistů na CzechTeku

Čtveřice chebských policistů, kteří tvrdě zakročili proti jednomu z účastníků červencového technopárty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku, nebude trestně stíhána. Inspekce ministra vnitra případ prošetřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele po druhé odložila.

Inspekce znovu odložila zákrok policistů na CzechTeku

 Původní rozhodnutí o odložení státní zástupkyně letos v lednu zrušila jako předčasné mj. proto, že nebyl úplně zjištěn skutkový stav.

Právu to v pátek potvrdila zmocněnkyně poškozeného Michaela Pavlíková s tím, že proti rozhodnutí inspekce opět podá stížnost, o které rozhodne státní zástupkyně.

Zveřejněné záběry, na kterých je vidět, jak dnes již bývalí příslušníci pořádkové jednotky kopou a tlučou do 21letého Jana Pastrneka, tehdy vyvolaly mezi veřejností emoce. Inspekce po doplnění dokazování, které požadovala žalobkyně, došla opět k závěru, že zasahující policisté neporušili zákon.

Trestní oznámení si rozmyslel

Prošetřovaný incident proběhl 30. července odpoledne. Podle policejní verze mladík na stojící kordon těžkooděnců opakovaně útočil skleněnými lahvemi, a proto dostali policisté rozkaz ho zadržet jako podezřelého z trestného činu útoku na veřejného činitele. Při zadržení kladl mladík aktivní odpor, policistům se vysmekl a dal se znovu na úprk. Policisté mu podrazili nohy a pomocí tomfy ho zvedali ze země, aby mu mohli dát pouta. Když se mladík snažil na zemi nahmatat střep z rozbité lahve, jeden z policistů ho kopl do ruky.

Policisté pak s Pastrnekem sepsali protokol o podání vysvětlení s tím, že technař chtěl na ně podat trestní oznámení za bezdůvodné napadení. "Po důkladném přečtení poučení však příslušný tiskopis roztrhal a na trestním oznámení už netrval," konstatovala žalobkyně Antonie Zelená ve svém usnesení z 25. ledna.

Inspekce měla k dispozici lékařskou zprávu, podle které se dostalo mladíkovi ošetření o den později a stěžoval si na bolestivost celého těla. Lékaři zjistili dva tyčovité hematomy v dolní části zad po úderu cylindrickým předmětem a drobné pohmožděniny na přední části levého kolenního kloubu.

Protože poškozený mladík žádnou lékařskou zprávu vyšetřovatelům neposkytl, a to především k případným následkům na zdraví, státní zástupkyně trvala na doplnění dokazování o znalecký posudek z oboru zdravotnictví. Znalec se měl vyjádřit k tomu, jaká byla použita intenzita násilí vůči poškozenému při zákroku policistů s přihlédnutím k obsahu lékařské zprávy, kterou mladík předložil z 31. 7.

Zákrok byl prý neadekvátní

Naproti tomu Pastrnekova zmocněnkyně namítá, že nebyly naplněny podmínky pro zákrok, a zejména použité donucovací prostředky hodnotí jako neadekvátní konkrétní situaci. Polemizuje také s tím, že poškozený neutrpěl závažné poranění, a to zejména díky aktivní obraně, kdy si chránil hlavu. "Za irelevantní považuji argument vyšetřovatelů, že poškozený nebyl v pracovní neschopnosti, neboť za podstatnou považuji samotnou důvodnost a zákonnost zákroku a nikoliv možné důsledky," řekla Pavlíková.

Jako účelový a neobjektivní označila také posudek Policejní akademie ČR, ze kterého vyplývá, že zákrok byl zákonný a nevybočil z metodiky provádění zákroků při takovém druhu nepovolených masových akcí.

Všichni čtyři policisté jsou nadále ve službě. Byli pouze přeřazeni na jiná místa. Na nepřiměřenost policejního zákroku poukázal i ombudsman Otakar Motejl ve své závěrečné zprávě o šetření CzechTeku 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků