Hlavní obsah

Hasiči podali trestní oznámení na Poličské strojírny kvůli výbuchu

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje podal trestní oznámení na společnost Poličské strojírny v souvislosti s únorovým výbuchem. Podle hasičů, kteří v areálu firmy zasahovali 23. února po výbuchu a požáru v jednom ze skladů, jim strojírny neposkytly správné informace o situaci. Firma chybu popírá. Série explozí zranila 19 lidí, z toho tři byli vážně popáleni. Škoda se odhaduje na desítky miliónů korun.

Hasiči podali trestní oznámení na Poličské strojírny kvůli výbuchu

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro obecné ohrožení z nedbalosti za nesprávné informace při výbuchu a požáru v Poličských strojírnách," uvedla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

Ředitel Poličských strojíren Petr Němec již dříve popřel, že by společnost něco zanedbala. Podle dřívějších vyjádření hejtmanství se hasiči a záchranáři po výbuchu nemohli dostat na místo včas. Vrátný společnosti neměl v den neštěstí informace o mimořádné události v areálu a o místě požáru. Hasiči a záchranka tak museli čekat u vjezdu do firmy a přesně nevěděli, co se v podniku stalo a jaké nebezpečí hrozí.

Hala zničená výbuchem

Foto: Policie ČR

Krajští hasiči se k trestnímu oznámení nechtěli vyjadřovat. Podle náměstka ředitele krajského hasičského sboru Aleše Černohorského byly při zásahu v Poličských strojírnách poničeny dva vozy profesionálních hasičů a škoda dosáhla několika miliónů korun. Kromě toho byl poškozen jeden vůz dobrovolných hasičů a vozy záchranné služby.

Exploze v Poličce si naštěstí nevyžádala lidský život.

Foto: Policie ČR

Několik zasahujících mužů utrpělo také větší či menší zranění. Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, přičemž výbuch a následný požár způsobily další exploze uskladněného materiálu. Policie to vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků