Hlavní obsah
Jiří Jungman u soudu Foto: René Chvalina, Právo

Expolicista odsouzený za vraždu se vrátil před hradecký soud

Čtyři roky stará kauza expolicisty Jiřího Jungmana se ve středu znovu vrátila před královehradecký krajský soud. Jungman před čtyřmi lety mimo službu v Trutnově při potyčce zastřelil člověka. Ve vězení si pak odpykával desetiletý trest, Ústavní soud ale letos v září rozsudek zrušil a vrátil k novému projednávání k hradeckému soudu. Podle ústavního soudu nebyly všechny důkazy řádně hodnoceny.

Jiří Jungman u soudu Foto: René Chvalina, Právo
Expolicista odsouzený za vraždu se vrátil před hradecký soud

Incident se odehrál v květnu 2008 v Trutnově. Jungman se tehdy dostal do slovní a poté i fyzické potyčky s dalším mužem. Oba byli podle spisu opilí. Vše začalo tím, že se Jungman při cestě z restaurace zastavil u mužova domu a údajně dráždil psa za plotem. Kvůli tomu vyběhl z domu majitel a strhla se potyčka, která skončila střelbou. Jeden z výstřelů Jungmannovy pistole zasáhl muže do srdce. Jungman zastřelil i psa.

Jungman ve středu u soudu přiznal, že v inkriminovaný den popíjel s kolegy alkohol a měl u sebe legálně drženou soukromou zbraň. Tu prý u sebe nosil mimo službu na svou ochranu proti případné pomstě. „Pochybil jsem, že jsem popíjel alkohol, když jsem u sebe měl zbraň,“ řekl ve středu u soudu Jungman.

Přišlo mi podezřelé, že ten pes tak dlouho v noci štěká. Nenechávalo mě nikdy klidným, když se někde dělo něco podezřelého.
Odsouzený expolicista

Ke konkrétnímu incidentu znovu řekl, že se pouze bránil útoku muže a že psa za plotem nedráždil. „Pokud by na mě ten muž nezaútočil, nedal mi pěstí a nepoštval na mě psa, tak bych zbraň nevytáhl,“ hájil se Jungman s tím, že to vnímal jako by na něj útočil se zbraní.

„Nebyl jsem schopen na zemi, kdy mě kousal pes, se bez použití zbraně účinně bránit. Nebyl jsem žádný neporazitelný bojovník,“ doplnil Jungman.

K tomu proč se k domu vůbec vydal, uvedl expolicista, že ho zajímalo proč pes za plotem tak dlouho štěká. „Přišlo mi podezřelé, že ten pes tak dlouho v noci štěká. Nenechávalo mě nikdy klidným, když se někde dělo něco podezřelého,“ dodal expolicista.

Hradecký soud Jungmanovi v roce 2010 uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud v Praze ale čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou. Před dvěma lety verdikt potvrdil Nejvyšší soud. Nyní soud po doplnění výpovědi Jungmana odročil kauzu na polovinu prosinec a povolal nové svědky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků