Hlavní obsah
Kaple sv. Bartoloměje po rozsvícení Foto: Barbora Burešová

Důstojníkovi, co údajně kradl notebooky, hrozí propuštění

Armáda označuje údajnou krádež dvou notebooků podplukovníkem Petrem Vlkem, který je nyní v pracovní neschopnosti, na zkratkovité jednání v důsledku obtížné situace v iráckém Bagdádu. Exministr obrany Miroslav Kostelka je ale nekompromisní. "Pokud se vojákova vina prokáže, nemá v armádě co dělat," vyjádřil se pro Právo.

Kaple sv. Bartoloměje po rozsvícení Foto: Barbora Burešová
Důstojníkovi, co údajně kradl notebooky, hrozí propuštění

Sedmačtyřicetiletý Vlk byl součástí skupiny expertů ministerstva zahraničí. Armáda do skupiny vyslala své dva zástupce. "Všichni byli odvoláni do republiky, když se v Iráku zhoršila bezpečnostní situace. Pan Vlk se tam potom vrátil kancelář uzavřít," řekl Právu exministr Kostelka. Nahlásil, že dva notebooky se ztratily, pak ale byly nalezeny v jeho zavazadlech na letišti.

Celý případ údajné krádeže považuje za nedorozumění. Podle sobotní Mf Dnes nyní navíc zvažuje, že podá žalobu na českou ambasádu v Bagdádu, protože ho prý nedostatečně chránila, když mu neposkytla doprovod na letiště v době, kdy bylo nebezpečné se v Iráku pohybovat.

Takový voják nemá v armádě co dělat

S vysokým důstojníkem by se exministr podle svých slov nepáral. "Nechci předjímat rozhodnutí soudu. Ctím presumpci neviny. Pokud se ale jeho vina prokáže, nemá takový člověk v armádě co dělat," poznamenal Kostelka.

"Myslíme si, že tak jednal v důsledku obtížné situace v Bagdádu," vyjadřuje oficiální názor současného armádního vedení mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle lidí z Generálního štábu armády ale podobné pochybení na psychické vypětí svádět nelze. "Všichni vojáci nasazení v zahraničí prochází psychodiagnostickým vyšetřením, které prokáže míru jejich psychické odolnosti. Pakliže je nízká, není voják do mise vyslán," uvedla Blanka Majkusová z generálního štábu.

Podplukovník Vlk byl přijat do do služeb české armády v červnu 2003 na dobu dvou let přímo na vykonávání funkce styčného důstojníka v Iráku. Od 1. května 2004 však byla jeho funkce v Bagdádu zrušena a Vlk se vrátil do Česka. Jelikož mu armáda nenašla odpovídající uplatnění a smlouvu nemohla zrušit, byl Vlk zařazen na půl roku do tzv. personální dispozice, kdy sice nepracuje, ale je armádě stále k dispozici a dostává plat.

Obviněný důstojník hned po příjezdu onemocněl a je v domácím léčení. Pokud bude nadále nemocný podle zákona nesmí být propuštěn a jeho služba v armádě skončí až s vypršením smlouvy v červnu příštího roku.

"V případě, že by voják byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin, jde o zákonný důvod k ukončení jeho služebního poměru," připomněl Petr Sýkora z tiskové odboru ministerstva obrany. Obviněného elitního důstojníka policisté vyšetřují na svobodě. Kromě propuštění z armády mu hrozí až tříleté vězení.

Na misích porušilo zákon 13 vojáků

Podle Jana Pejška z informační služby ministerstva obrany evidují 13 případů pochybení vojáků na zahraničních misích. Z tohoto počtu bylo 8 věcí trestních a 5 přestupků. "Nejedná se o nikterak závažnou kriminalitu, za nejhorší lze označit zveřejněný případ krádeže a zpronevěry 2 přenosných počítačů.

Z celkového počtu 13 bylo 5 případů předáno Policii České republiky k trestnímu stíhání," řekl Pejšek. Poslední případ krádeže na zahraniční misi zaznamenala armáda v roce 2002. Český voják v Kuvajtu se přiznal, že kradl v obchodě na americké základně. Měl vzít svetr v hodnotě čtyřiceti dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků