Hlavní obsah
 

Dítě po porodu uhodila a utopila, soud jí potvrdil 16 let

Šestnáct let ve vězení stráví devatenáctiletá dívka, která loni zavraždila svou novorozenou dceru. Ihned po porodu s ní uhodila o zem a následně ji utopila ve vaničce. Pražský vrchní soud zamítl v úterý její odvolání, kterým se ho snažila přesvědčit k uložení nižšího trestu. Květnový verdikt hradeckého soudu je tak pravomocný.

 
Dítě po porodu uhodila a utopila, soud jí potvrdil 16 let

„V žádném případě nelze hovořit o trestu nepřiměřeně přísném, případně trestu nezákonném,“ odmítl dívčino odvolání předseda senátu Martin Zelenka s tím, že už hradecký krajský soud vzal v potaz polehčující okolnosti, když dívku zařadil pro výkon trestu do mírnější věznice s ostrahou. Navíc, jak podotkl Zelenka, je trest uložený na spodní hranici zákonné trestní sazby.

Dívka porodila loni v červnu po utajovaném těhotenství na záchodě doma na Jičínsku. Novorozenou holčičku vzápětí vzala za nohy a praštila jí hlavou o zem. Když i přesto holčička jevila známky života, vzala obžalovaná dětskou vaničku, kterou napustila vodou, a v ní děťátko utopila. Tělíčko pak ukryla do pytle na odpadky.

Matce, která následně přišla domů, tvrdila, že holčička při porodu spadla do vody a utopila se. Obě ženy nicméně nezavolaly pomoc, až druhý den na radu matčiny kolegyně zavolaly záchranku a případ si následně převzala policie.

Chtěla si ho nechat

Žena u hlavního líčení nevypovídala, v přípravném řízení se ale k činu přiznala. Uvedla, že své těhotenství utajovala, kolem půlroku na to ale přišla její matka a dala najevo svůj nesouhlas. Dívka se tak, i přesto, že si původně dítě chtěla nechat, zhruba týden před porodem rozhodla, že dítěti ublíží a po porodu ho utopí.

Právě negativní postoj matky spolu s nízkým věkem obžalované, jejím doznáním a dosavadní bezúhonností byly hlavním argumentem obhajoby, která žádala mimořádné snížení trestu.

„Stupeň společenské škodlivost projednávaného činu je značně vysoký a i ty prezentované polehčující okolnosti nemohou vyvážit fatální následek činu,“ konstatoval Zelenka.

Znalci u obžalované zjistili intelekt na hranici lehké mentální retardace, ale důsledků svého jednání si je vědoma. Nebylo u ní zjištěno rozrušení během porodu, naopak znalci z oboru gynekologie a porodnictví potvrdili, že její jednání bylo plánovité. Současně však u ní konstatovali možnost resocializace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků