Hlavní obsah
Nemocnice Pardubického kraje Foto: Rostislav Kalousek, ČTK

Dítě má trvalé následky. Postup lékařů v Pardubické nemocnici prověří policie

Kriminalisté se začnou zabývat případem možného zanedbání péče v Pardubické nemocnici. Děvče narozené v červnu zřejmě nedostalo včas antibiotika a ponese si trvalé následky. Policisté zjišťují všechny okolnosti případu, protože rodina dítěte se na ně sama neobrátila.

Nemocnice Pardubického kraje Foto: Rostislav Kalousek, ČTK
Dítě má trvalé následky. Postup lékařů v Pardubické nemocnici prověří policie

„Trestní oznámení od rodiny jsme zatím nedostali, ale vzhledem k dotazům médií jsme se začali případem zabývat,“ řekla Právu mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Nemocnice v tomto případě přiznala své pochybení a ihned vydala k prošetření zdravotnickou dokumentaci. V případu Adama Vyčítala, který měl komplikace po operaci mandlí a byl operován v téže nemocnici, ji k tomu donutil soud až po dvou letech. „Po prověřování postupů poskytnuté léčebné péče nemocnice zjistila nesoulad mezi doporučeným a realizovaným léčebným postupem plně kvalifikovaných lékařů,“ píše vedení nemocnice v oficiálním stanovisku k případu.

Nemocnice údajně neprovedla včas u novorozence odběr krve a všechny potřebné testy. Kvůli tomu se u dítěte rozvinulo zánětlivé postižení centrálního nervového systému a krvácení do mozku. Jsou vážné obavy, že vývoj dítěte se zastavil.

Vedení Pardubického kraje, který je zřizovatelem společnosti Nemocnice Pardubického kraje, se případem zabývá už od pondělí. „Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje v pondělí uložilo oblastní ředitelce pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánce Fraňkové, aby zpracovala návrhy řešení, která s případem přímo souvisejí,“ potvrdil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS). Připustil, že bez personálních změn na dětském oddělení se sotva najde uspokojivé řešení.

Nelze vyloučit ani změny v nejvyšším managementu nemocnice. „Opatření musí být jednoznačná a účinná. Jsme jediným poskytovatelem akutní zdravotní péče ve veřejných rukou, a proto vnímáme naši zodpovědnost,“ řekl Právu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubická nemocnice už čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím tehdy osmiletého Adama Vyčítala v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Obviněny z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry. Rodina požaduje po nemocnici 22 milionů korun, zdravotnické zařízení jí nabídlo šest milionů korun jako zálohu, což akceptovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků