Hlavní obsah

Čtyři cizinci způsobili státu škodu přes 200 miliónů

Muži ve věku od 31 do 45 let měli od poloviny roku 2001 do konce roku 2004 dovézt nebo nechat dovézt z Číny na různá místa České republiky, zejména však do Prahy různé spotřební zboží, oděvy, drogistické zboží, potravinové doplňky, v hodnotě více než 383 miliónů korun. Toto zboží potom měli v ČR prodat, aniž zaplatili clo a daň v hodnotě přibližně 92 miliónů. Cizincům teď hrozí až 12 let vězení.

Čtyři cizinci způsobili státu škodu přes 200 miliónů

Letos v dubnu zadržela Finanční policie během akce s krycím názvem LIST čtyři osoby čínské národnosti. Cizinci byli podezřelí z nelegálního dovozu zboží z Čínské republiky. Proti všem čtyřem zadrženým policie zahájila trestní stíhání pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Již předtím však policie cizince obvinila z toho, že od počátku roku 2002 měli dovézt z Číny do České republiky různé spotřební zboží, převážně textil v hodnotě převyšující 650 miliónu korun, které prodali, aniž by zaplatili clo a DPH. Získané finance pak posílali do zahraničí, hlavně do Číny.

"Během letošního listopadu rozšířila finanční policie obvinění čtyř osob cizí státní příslušnosti ze spolupachatelství trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby," sdělil Pavel Hanták z policejního prezidia s tím, že trestní stíhání bylo rozšířeno proto, že se policistům podařilo zadokumentovat, že trestná činnost byla páchána v ještě větším rozsahu. "Celková škoda, kterou měli muži způsobit jednáním, pro které byli obviněni na jaře letošní roku, a jednáním, pro které byli obviněni nyní, činí dohromady více než 248 milionů korun," dodal Hanták.

Všichni čtyři muži jsou od svého zadržení v dubnu letošního roku umístěni ve vazbě. Důvodem je hrozící nebezpečí, že by se mohli vyhýbat trestnímu stíhání útěkem do zahraničí, že by mohli ovlivňovat svědky, případně i pokračovat v trestné činnosti. Trest, který jim hrozí, uzná-li je soud vinnými, může dosáhnout podle informací Hantáka až dvanácti let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků